11 Temmuz 2019 Perşembe

Orkide Çiçeği Bakımı nasıl Yapılır?

☘️Genel sulama kuralı olarak orkideleri kışın haftada 1 defa yazın ise haftada 1-2 kere sulamanız tavsiye edilir. 

☘️Direkt güneş ışığı istemeyen bu bitki diğer ışıklardan da yararlanabilir. 

☘️Kış veya yaz ayı fark etmeksizin oda sıcaklığına sahip bir yerde bakılmalıdır. 

☘️Hava akımlarından rahat etkilenen orkide bitkisini bu etkiden korumak için önlemler alınmalıdır. 

☘️Her bitki gibi zamanla topraktaki vitamin ve mineralleri tüketen bitkiye yılda minimum bir ya da iki kere vitamin ve mineral desteği sağlanmalıdır. 

☘️Saksı değişimini ilkbahar aylarında yapabilirsiniz.Kök gelişimi fazla olmadıysa mevcuttaki saksıyı kullanmaya devam edebilirsiniz.Marketler yada çiçekçilerde satılan özel orkide topraklarından birini ve köklerin ışık gereksinimlerinin karşılanması için şeffaf bir saksı tercih etmenizi tavsiye ederiz. 

☘️Saksı değişiminde mevcut saksıyı ters çevirip tüm eski toprağın köklerden ayrılmasını sağlayın.Daha sonrasında çürümüş, kurumuş eski kökleri kesip temizleyin. Orkideyi yine saksının ortasına doğru yerleştirip yanlardan toprağı saksıya doldurun.Saksıyı sertçe yere vurup toprağın yerleşmesini sağlayın.Daha sonrasında bolca sulayıp, toprağın iyice ıslandığından emin olun.Sulama işleminden sonrasında saksı tabaklarında biriken suyu mutlaka dokun.

☘️Orkide bitkisini yetiştirmede en önemli kural kış aylarında oda sıcaklığının 15 derecenin altında olmaması gerektiğidir. 

☘️Orkideler yılda 2-3 kez çiçeklenebilir. Yeniden çiçeklendirmek için orkidelerinizin çiçek sapını yukarı doğru 3. Boğumun üstünden kesmeniz gerekmektedir.Ancak çiçek sapı tamamen kurumuşsa, sapı gövdeye en yakın yerden kesmeniz önerilir.Bir süre sonra orkideniz yeni bir çiçek sapı verecektir. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder