11 Temmuz 2019 Perşembe

Kompost nasıl hazırlanır?


⭐️ Kompost işlemi besin atıklarının çürütülmesi ile gerçekleştirilir. Bu nedenle atıklarınızın hava ile karışması gerekmektedir. İşe bir çöp kutusu edinerek başlayabilirsiniz. Çöp kutunuza delikler açın. Bu delikler hava girmesini sağlayarak atıkların daha kolay çürümesini sağlayacaktır. 

⭐️ Kompost yapmak için yeşil ve kahverengi gıdalar kullanılmaktadır. Yeşil kompost azot bakımından zengin malzemeleri içermektedir. Kompostun içeriğinde üçte bir oranında azotça zengin yeşil malzemeler ve üçte iki oranında da karbon bakımından varlıklı kahverengi malzemeler olmalıdır. Çürüme işlemini hızlandırmak için bir miktar su eklenmelidir. 

⭐️ Kompost işlemi için önce kahverengi, sonrasında yeşil malzemeler konulur. Bu işlem kap dolana kadar devam ettirilir. Karışımın çürüme işlemini hızlandırmak için su eklenebilir sadece karışımın çok ıslak olmaması gerekir. Eğer çok ıslandıysa üzerine biraz kahverengi atık ekleyebilirsiniz. 

⭐️ Yeşil komposta konulabilecek malzemeler sebze sebze meyve kabukları ve artıkları, taze ot ve çimenler, çay atığı, yeşil yapraklar ve yumurta kabuklarıdır. Kahverengi komposta konulabilecek malzemeler ise ağaç kabukları ve dal, talaş, kuru yapraklar ve samandır. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder