13 Temmuz 2019 Cumartesi

Aloe Vera Bakımı

Aloe vera
Aloe veralar  yaşam alanlarını güzelleştiren zarif  bitkilerdir. Yapraklarını belirli zamanlarda yeniler. Her ortama uyum sağladığı için sıklıkla tercih edilmektedir.

Aloe vera, aydınlık sıcak ortam seven bir bitkidir. Işık alan tüm mekanlarda yetiştirilebilir.

Kışın 10 günde 1 (bir)  defa yazın ise hafta 1-2 (bir-iki) defa ortam sıcaklığına bağlı sulanması kafidir. Sulama yapıldığında saksı içindeki toprağın her yerine aynı oranda su verilmesine özen gösteriniz.

Bitki yaz aylarında kesinlikle direk güneş altında bırakılmamalıdır. Direk güneş yapraklarının bozulmasına neden olmaktadır.

Aloe vera  çabuk geliştiğinden ve kökleri güç olduğundan yayvan ve geniş bir saksı kullanılması tavsiye edilmektedir. Saksının çok derin olması önemli değildir.

Aloe veranın sağlıklı gelişebilmesi ve bol yaprak açması için kesinlikle kaliteli bitki toprağı kullanılmalıdır.  Bahçe toprağı tarzında çamur içerisine dikmeniz durumunda çiçek gevşek ve mutsuz bir görünüm sergileyip gelişimine devam etmeyecektir.

Aloe vera  saksısı nisan mayıs ayında değiştirmeniz uygundur.

Aloe verayı mutlaka direkt rüzgar alan yerlerden koruyunuz. İki açık pencere arasında çiçek çabuk etkilenip yapraklarını sarartmaya başlar.

Aloe vera yaprakları genel olarak çok su vermekten sararmaktadır. Bitki suyunu ayarlı verin.
Bitkinize kesinlikle musluk suyu kullanmayın. Aşırı klor bitkinin kök gözeneklerini kapayarak yapraklarının sağlıksız görünmesine neden olur.

Uzun ömürlüdür.

Dayanıklıdır.

Direk güneş ışığına maruz kalmamalı

Aydınlık fakat direk gün ışığında durmamalı

Yaz aylarında haftada iki defa sulanmalı

Kış aylarında haftada bir defa sulamak yeterli olacaktır

Rüzgar akımı olan yerde durmamalı

Bulunduğu ortamın sıcaklığı 15 derece  ile 18 derecenin altında olmamalı

Aloe vera çiçeğinin toprağı senede bir defa nisan ayında değiştirilmeli..


📺 youtube.com/nenasilyetistirilir

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder