27 Kasım 2018 Salı

Kasımpatı (Krizantem) Çiçeği Nasıl Yetiştirilir? Bakımı Nasıl Yapılır?Eski İstanbullular tarafından krizantem adı ile bilinen kasımpatı bitkisinin ana vatanı Asya ülkeleri olarak bilinir. Yetiştirilmesi ve bakımı çok kolay bir saksı bitkisidir. Genellikle Ekim ve Kasım aylarında çiçek açarlar. Çiçekleri ortama çok keskin ve hoş bir koku yayar. Boyları yarım metre ile bir metre arasına kadar ulaşabilir ancak bodur kasımpatı çiçekleri sadece 40 cm ye kadar ulaşabilir.

Kasımpatı bitkisinin bakımı nasıl yapılır?
Kış ayları için;
Kasımpatı bitkileri -30 dereceye kadar dayanabilir. Daha sert koşullara dayanıklı olan türleri de vardır. Kış aylarında havanın -15 den daha soğuk olduğu zamanlar için kasımpatının diplerine kuru yaprak, gübre, saman ve topraktan oluşan bir karışım yapabilirsiniz. Bu sayede bitkiyi koruma altına almış olursunuz. Ayrıca bu karışım bitkiyi dona karşı da koruyacaktır. Kış aylarında dallarının donarak ölmesini sorun etmeyin. Doğal olarak da olması gereken budur. Yeni kökler ilkbahar aylarında eskisinden çok daha fazla yeni sürgün uçlar çıkaracaktır.
Kış aylarında kasımpatını budamak için kış sonuna doğru bütün dalları tam dipten kesebilirsiniz.
Yaz ayları için;
Kış mevsiminden çıkan kasımpatını ilkbahar aylarında topraktan çıkartın. Yeni filizlenmeler gereğinden fazla ise bunları tek tek değil de gruplar halinde birkaç parçaya bölerek sökebilirsiniz. Bu sayede bitkiyi de çoğaltmış olacaksınız. Bitkiyi topraktan çıkarttıktan sonra toprağı güzelce gübreleyin ve kasımpatıları düzenli aralıklarla yeniden dikin. Bu işlem hem toprağı gübreler hem de havalandırır. Kasımpatılar arasında en az 30 cm boşluk bırakmalısınız. İlk dikimden sonra temmuz ayına kadar kasımpatını seyrek bir şekilde sulayabilirsiniz.
Yaz aylarında gübrelemek için haziran başında potasyum açısından zengin bir gübre kullanabilirsiniz. Ağustos ortasında ise ikinci gübre olarak en iyi seçim koyun gübresi olacaktır.
Kasımpatına yazın çiçek açtırmak için
Kasımpatı sonbahar aylarında çiçek açar. Yaz aylarında kasımpatınızın bulunduğu ortamı tamamen karartma şansınız varsa ilk başta çiçeği birkaç saat karanlık odada tutun (gece ile birlikte toplam 12 saat). Bu sayede çiçek sonbahar geldi zannederek tomurcuk oluşturmaya ve çiçeklenmeye başlayacaktır. Tomurcuklar belirmeye başladıktan sonra karartma saatini 13 saate çıkartın. Bundan 1-2 hafta sonra ise karartma saatini 14 saate çıkartın. Aksi takdirde kasımpatı çiçek açmaktan vazgeçecektir ve oluşan çiçekler güçsüz, küçük ve solgun olacaktır.
Saksıda kasımpatı yetiştirmek
Saksıda kasımpatı yetiştirmek istiyorsanız en azından orta büyüklükte bir saksıya ihtiyacınız vardır. Standart topraklar saksıda yetişen kasımpatı için yeterli değildir. Bunun için toprağa beşte iki oranında koyun gübresi ya da yarı yarıya solucan gübresi karıştırın. Her yıl düzenli olarak toprağını değiştirirseniz bitkiye ek vitamin vermenize gerek kalmayacaktır. Evde kasımpatı yetiştirirken Haziran sonuna kadar çok seyrek sulayın ve Temmuz’dan itibaren sulamayı arttırın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder