28 Eylül 2018 Cuma

Ekinezyanın faydaları nelerdir?
Bağışıklık sistemini güçlendirir: Ekinezya bitkisinde yüksek antioksidan özelliklere sahip bir aktif madde olarak adlandırılan fenoller bulunmaktadır. Bu antioksidanlar normal vücut fonksiyonları için çok yararlıdır. Diğer yandan alkamid unsurlar nedeniyle bağışıklık sitemini güçlendirmektedir. Sıkça görülen enfeksiyon ve hastalıklara karşı vücudun direncini artırmaya destek olmaktadır. Ekinezya kolayca bakteriyel ve viral enfeksiyonlardan hücreleri koruyarak üretimi artırmak için yardımcı olabilmektedir.
Hastalıklara karşı vücudu korur: Ekinezya vücudun savunma mekanizmasının hücrelerini uyarmakta, ciddi sağlık sorunlarıyla savaşmak için destek olmaktadır. Bu nedenle kanser ve böbrek yetmezliği gibi durumların önlenmesi için tavsiye edilmektedir. Aynı zamanda tümör karşıtı olma, T-hücresi aktivasyonu ve sağlıklı hücrelerin büyümesini artırma gibi yeteneklere de sahiptir. 
İltihaplanmaları tedavi eder: Ekinezyanın aktif kimyasal bileşenleri içermesi nedeniyle inflamasyon ve tahrişin ortak etkisi olan ağrıyı azaltmak için yardımcı olabildiği kanıtlanmıştır. Bu nedenle, ekinezya her derde deva olarak adlandırılmaktadır. Eklem ağrıları için sıkça önerilen ekinezya, genellikle cilt inflamasyonları (iltihaplanmaları) için tercih edilmektedir.
Solunum yollarına iyi gelir: Ekinezyanın anti-inflamatuar kapasitesi solunum yollarını iyileştirmeye kadar gitmektedir. Bu nedenle, ekinezyanın düzenli olarak tüketimi bronşit gibi rahatsızlıklardan muzdarip hastalar için daha hızlı iyileşmeye yardımcı olabilmektedir. Aynı zamanda tahriş olan solunum yollarını ve mukus birikimini azaltmayı sağlayarak hastalıkta iyi bir destek olmaktadır.
Tekrarlayan enfeksiyonları tedavi eder: Hastalığın en kötü ve can sıkıcı kısmı sürekli tekrarlama eğilimi olmasıdır. Örneğin, bir kez kulak enfeksiyonu geçiren bir kişi hayatı boyunca bunu birden çok kez yaşayabilmektedir. İşte bu durumda, ekinezya bağışıklık sistemini tekrarlayan enfeksiyona karşı aktive etmeyi sağlamaya yardımcı olabilmektedir. Tekrarlanan enfeksiyonlu durumlar için ekinezya kullanımı durumu gitgide azaltmaya etki edebilmektedir. 
Ağrıyı hafifletmeye yardımcı olur: Ekinezya eski zamanlardan beri ağrı kesici amacıyla çeşitli koşullarda yaşanan ağrıyı azaltmak için kullanılmıştır. Yetersiz kanıt olsa da, ekinezya çayı baş ağrısı, herpes, mide ağrısı, boğaz ağrısı, diş ağrısı ve cilt enfeksiyonu ile ilişkili ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilmektedir. Ağrıları yatıştırmak için ekinezyadan çay yapmak dışında da bitkiyi hamur haline getirip etkilenen bölgeye doğrudan uygulamak mümkündür.
Cilt sağlığına yardımcı olur: Ekinezya doğal antioksidanlar içermesi nedeniyle cilt için oldukça faydalıdır. Ekinezya yorgun cilt hücrelerini gençleştirmek için yardımcı olabildiği gibi arı sokması, egzama, sedef ve cilt enfeksiyonu ile başa çıkmak için de geleneksel olarak kullanılan bir tedavi yöntemidir. Aynı zamanda, bir macun haline getirildiğinde topikal olarak uygulanabilir ve yaranın iyileşmesini hızlandırılmaya yardımcı olabilmektedir.
Zihinsel dinliğe yardımcı olur: Diğer pek çok doğal bitki gibi ekinezya da stres ve anksiyete belirtileri hafifletmek için oldukça faydalı olabilmektedir. Özellikle ekinezya ile hazırlanan çaylar duygusal problemleri rahatlatmak için etki olabilmektedir. 
Kanseri önleye destek olur: Ekinezya kanseri önlemek için doğal bir ilaç olabilmektedir. Yapılan araştırmalar sonucu, ekinezyanın içinde bulunan fitokimyasallar sayesinde beyin kanseri gibi kanser türlerinin oluşmasını önlemeye yardımcı olabileceği düşünülmüştür. Düzenli ekinezya tüketimi kanser tedavisi için bir alternatif olabilmektedir. Elbette bu durum geleneksel kanser tedavileriyle desteklenmektedir.
Güneş yanığına iyi gelir: Ekinezyanın sağlıklı bir cilt görünümü için destekçi olduğu bilinmektedir. Fakat ekinezya aynı zamanda güneş yanığının yaşattığı ağrıyı azaltmaya da yardımcı olabilmektedir. Güneş yanığı olan bölgeye uygulanan ekinezya iyileşme sürecini hızlandırmaktadır.
Kabızlığı tedavi eder: Eğer kabızlık problemi yaşıyorsanız, ekinezya doğal bir müshil etkisi göstererek yardımcı olabilmektedir. Sahip olduğu laksatif özelliğini elde etmenin en yollarından biri çayını tüketmektir. Her gün içilen doğal ekinezya çayı bağırsak hareketliliğini daha hızlı ve güvenli bir hale getirebilmektedir. Uzun süreli tüketimi tavsiye edilmediği gibi tüketimi durumunda bol su ile desteklenmesi önerilmektedir. 
Kaynak: acil.net

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder