7 Ağustos 2018 Salı

Turunç Yetiştiriciliği - Ekimi, Bakımı, Hasadı


Portakalı çağrıştıran fakat boyutları ufak olan bir meyve olan turunç, turunçgiller familyasındandır. Tadı portakala bakılırsa daha acıdır. Turunç dünyada Akdeniz'e kıyısı olan ülkelerde yetiştirilir. Türkiye'de Akdeniz ve Ege kıyılarında yetiştirilir. Yetiştiriciliğini önleyen en önemli sebep düşük sıcaklıklardır. Turunç -3 derecenin altında zarar görür. 

Ekimi

Turunç geçirimli ve kireç oranı yüksek olan topraklarda yetişir. Turunç yetişeceği topraklar besin maddelerince varlıklı olmalıdır. Toprağın asitliği hafif hatta nötr olmalıdır. Taban suyu yüksek topraklarda yetişmez. Çukur ve alçak arazilerde turunç bahçesi kurulamaz. Her mevsimde dikilebileceği gibi uygun dikim zamanı ilkbahardır. Sağlıklı ağaçların meyvelerinden tohumlar elde edilir. Tohumlar elde edilirken meyvelerden tohumlar çıkarılır. 52 derecelik suda 15 dakika bekletilir. Sudan çıkarılır, kurutulup ilaçlanır. Daha ondan sonra hemen toprağa dikilir. Eğer hemen ekilmeyecekse -4 derecede saklanır. Ekimi için arazi parsellere ayrılır. Toprakta bulunan tüm zararlı otlar temizlenir. Daha ondan sonra tohum ekimi gerçekleştirilir.

Bakımı

Turunçgillerin fidelerinin yetiştirilmesi çok önemlidir. Yapraklarını dökmeyen bir tür olduğundan her mevsim taşımaya müsaittir. Fideler yetiştirilirken uygun harç hazırlamak çok önemlidir. Harç tohum ekiminden 2-3 ay önce hazırlanmalıdır. Ağaçlar büyümeye başladığında verimden düşmüş ağaçlar budanır. Yazları sıkça sulanır. Suyun içinde sodyum, klor ve bor çok azca oranda olmalıdır.

Hasadı

Hasat uzman işçilerle, tekniğe uygun olarak ve meyveler olgunlaşınca yapılır. Hasat temizlenmiş ve ilaçlanmış makasla yapılır. Hasat sırasında hava açık ve güneşli olmalıdır.