10 Ağustos 2018 Cuma

Suda Yetişen Bambu Bitkisi Bakımı İçin ÖnerilerSuda yetişen bambu bitkisi aynı zamanda “Lucky Bamboo – Şans Bambusu” olarak bilinmektedir. Bu sadece bizde değil tüm dünyada böyledir. Sebebi ise bambu bitkisinin yetiştiği eve şans ve refah getireceğine inanılmasıdır. Ancak evde bakmaya uygun, kıvrımlı ve suda yetişen bu bitki aslında bambu değildir. Dracaena bitkileri ailesinden gelen bu bitkiler iç mekânlarda yetiştirmeye uygun ve bakımı kolay olduğu için işyerlerinden evlere kadar pek çok iç mekanda popülerlik kazanmıştır. Topraklı saksılar yerine su dolu vazolarda satılan bambu bitkisi iç mekanlarda estetik bir görünüm yaratmaktadır.

Suda Yetişen Bambu Bitkisi

Çiçekçiden aldığınız bambu bitkisi genellikle geçici vazosunda satılmaktadır. Evinize geldiğinizde ev dekorasyonunuza ve zevkinize uygun bir vazo ile bu geçici vazoyu değiştirebilirsiniz.
Bambu köklerini suya değdiği yere saldığı için şeffaf cam bir vazo bitkinin tamamını görebilmeniz ve su seviyesini doğru olarak belirleyebilmeniz açısından tavsiye edilir.
Bambuyu vazonun içerisinde dik tutabilmek, vazonun dibinde oluşabilecek yosunlaşmanın önüne geçmek ve vazonuzun daha şık görünmesi için dibi doğal renlerde çakıl taşları yerleştirebilirsiniz. Vazonun yüksekliğine dikkat edin. Bitkinizin en az 3’te biri su içinde olmalıdır. Bambunun en alt kısmını yerleştirdiğiniz çakıl taşlarına batırarak dik durmasını sağlayın.
Vazoyu içme suyu ile doldurun. Yukarıda da belirttiğim gibi bambu suyla temas ettiği noktada kök saldığı için vazoyu tamamen doldurmamalısınız. Bitkinin kök salabileceği kadar bir alanı boş bırakmalısınız.

Biti suyunu haftada bir taze suyla değiştirin. Su dışında bambunun daha çok yaprak açması ve boyunun uzaması için ayda bir kere bir kaç damla sıvı gübre kullanabilirsiniz.
Satın aldığınız sıvı gübre üzerindeki kullanma talimatlarını mutlaka okuyun çünkü aşırı gübre bitkinize zarar verebilir.
Bambu bitkisi ışık sevmekle birlikte direk güneş ışığına değil aydınlık bir bölgeye yerleştirmelisiniz. Direk güneş ışığı bitkinizin sararmasına neden olabilir. Ayrıca kalorifer peteği ya da klima gibi ısı ve soğutma kaynaklarından uzak tutmalısınız.
Alabaş ( kohlrabi) nedir? Faydaları nelerdir?