10 Ağustos 2018 Cuma

Şerbetçi otu nedir? Şerbetçi Otunun Faydaları Nelerdir?
Görüntüleriyle beğeniler kazanıp bizi mest eden doğa, öteki yönüyle de sağlığımıza fayda vermeyi bekleyen bir botanik eczanesi. Tümüne bakılmış olduğunda yeşil renkli olan, bir tek çiçeklendiğinde beyaza yakın bir renge bürünen şerbetçi otu da, ilgi çekici görüntüsünden daha öteye geçilip tanındığında, bedenimize görkemli faydalar elde eden otsu bir ilaç. Şerbetçi otunun; ne olduğundan bedenimize ne şeklinde faydalar sağlayacağına, iyi mi kullanılması gerektiğinden yan etkilerine kadar hakkında bilmemiz ihtiyaç duyulan çok şey var.  

Şerbetçi Otu Nedir?


Minicik kozalağa benzeyen yapısının üzerinde sert tüyleri olan bu bitkinin anavatanı, Doğu Akdeniz Ülkeleri’dir. Ülke sınırlarımız içinde de daha çok Bursa ve Bilecik çevresinde yetiştirilmekte. Kurutulmuş olarak veya işlenerek yağ, çay, krem halinde her mevsim bulunabilen şerbetçi otunun canlı haline, temmuz ve eylül ayları arasındaki dönemde rastlanıyor.


Bulunmuş olduğu yöre halkı tarafınca farklı adlar alan şerbetçi otu; maya otu, Ömer otu, haşişet-ül dinar gibi isimlerle de bilinir. Bira endüstrisinin eğer eğer olmazsa olmazı bu ot, kendirgiller familyasına mensup. En malum özelliği göğüs büyütme ile meşhur olan şerbetçi otu; ideal dozlu kullanım ile müthiş faydalar sağlarken, fazla kullanımı ile de ciddi zarar verebilir. Şerbetçi otu hakkında genel bir bilgi edindikten sonra, gelin şimdi de vücudumuza ne gibi faydalar sağlar bunları öğrenelim.


Şerbetçi Otunun Faydaları nedir?

En meşhur olan faydası ile şerbetçi otu; hanımlarda göğüs büyümesini sağlar.

Vücuttaki idrarı söktürücü etkisiyle, ödem ve enfeksiyon problemlerını yok etmede yardımcıdır.

Sindirimi kolaylaştırıcı tesiri nedeniyle iştah açıcı özellikler gösterir.

Sindirimi düzenlediğinden mide ağrılarını azaltır.

Strese bağlı benzer biçimde uykusuzluk probleminin giderilmesinde etkilidir.

Hanımlarda tane döngüsü düzensizliklerini giderir.

Hanımların regl sancılarını dindirici bir tesir yaratır.

Böbreklerde hissedilen sancılı ağrıları giderir.

Yapısındaki taneciklerde bulunan maddeler, kan temizleme konusunda çok etkilir.

Kozmetik ürünlerde ve bira yapımında da bolca kullanılır.

Sinir sistemini yatıştırdığı gibi, vücuda enerji de verir.

Romatizmadan kaynaklı ağrıları yok etmede destekdır.

Bilgili kullanıldığında vücuda bir çok mevzuda şifa sağlayan şerbetçi otunun, en malum faydasına birazcık daha yakından bakalım.


Vücuda bir çok faydası bulunan şerbetçi otu; göğüslerinin küçüklüğünden rahatsızlık duyan kadınların, bıçak altına yatıp ameliyat olmalarına gerek kalmadan bu sorunsını gideriyor. Mayalanma tesiri olan bu ot, süt kanallarını açıcı tesir göstererek ve göğüslerde gelişme sağlıyor. Tertipli kullanımı ile on beş gün kadar bir süre sonunda, göğüslerde gelişme meydana geldiği gözlenmekte.


Şerbetçi otunun çay olarakta, krem olarakta kullanımı göğüsleri büyütmede etkilidir. Yalnız krem olarak kullanılmasının daha çok tesir gösterdiği bilinmektedir.


Şerbetçi Otu Çayı nasıl Yapılır?

Şerbetçi otunu toz haline getirerek yada tomurcuk halinde kurutulmuş olarak kullanabilirsiniz. Kaynamış bir bardak suyun içine, bir tutam şerbetçi otu ilave ederek, on beş dakika kadar demlenmesini bekleyin. Demlenme süresi süresince, üstünün kapatılması önemlidir. Bekleme süresi hemen sonra çayı eleyerek tüketebilirsiniz. Nebat çayını içmekte zorlanırsanız, içine birkaç damla limon damlatarak içimini kolaylaştırabilirsiniz. Hazırlanan çay, gün ortası saatlerde ve yalnızca bir bardak içilebilir. Farklı kullanımlar yan etki göstermesine sebep olabilir.


Şerbetçi Otu Krem Olarak iyi mi Kullanılır?

Arzu ettiğiniz kadar şerbetçi otunu sıcak suda haşlayın. Ilıklaşınca robotla yahut benzeri bir biçimde ezilip püre haline gelmesini sağlayın. Hazırlanan püreye evinizde bulunan, herhangi bir yağsız vücut kremini ilave edebilirsiniz. Elde edilmiş karışımı kapalı bir kapta, bigün kadar süre ile dinlendirmeye bırakın. Özleşme süresi daha sonrasında, göğüs bölgenize eşit şekilde sürün. Kremi yumuşak ve dairesel hareketlerle sürmeniz gerekmektedir.


Krem olarak kullanılacak şerbetçi otu karışım çeşitlerinden bir diğeri de, çörek otu yağı ile hazırlanaşıdır. Aynı şekilde, bir tutam şerbetçi otu ile bir tatlı kaşığı soğuk pres işlemi görmüş çörek otu yağını karıştırın. Oluşan karışımı on gün kadar beklemeye alın. Dinlenme işlemi daha sonra, tülbent yahut çay süzgeci yardımıyla süzgeçten geçirin. Uygulanmaya hazır hale gelen krem, günde sadece bir defa kullanılır. Ek olarak, hazırladığınız krem aromatik koksun isterseniz, iki damla tarçın yağı ekleyebilirsiniz. Aynı şekilde bu krem de, yumuşak ve dairesel hareketlerle göğüs bölgesine sürülür.


Melek otu, çemen otu şeklinde farklı otlarla hazırlanan krem çeşitlerine rastlansa da, kremlerdeki etkin nebat şerbetçi otudur. Şerbetçi otu ile hazırlanan karışımlar ister çay, ister krem olsun önerilen doz ve miktarlarda tüketilmelidir. Aksi takdirde beklenen yarar, zarara dönüştürülür.


Şerbetçi Otunun Zararları nedir?

“azcaı karar, çoğu zarar” atasaslımüze kulak vermeyip naturel da olsa kullanımlarda aşırıya kaçmak, her zaman için istenmeyen etkilere yol açabilir. Şerbetçi otu da ne kadar doğal, ne kadar faydalı olsa da önerilen şekilde kullanılmadığında ciddi sorunlara niçin olur.


Şerbetçi otu, hormonal dengeye oldukça fazla tesiri bulunan bir bitkidir. Bundan dolayı, tüketimde aşırıya kaçılması durumunda vücutta aşırı tüylenme ve cinsel isteksizlik benzer biçimde sorunlara niçin olur. Ek olarak mide bulantısı ve baş dönmesi de yaşatır. Sayısı bayağı fazla hanım tarafınca kullanılan şerbetçi otu, göğüs bölgesine fazla sürüldüğünde meme kanseri riskini artırır. Bununla beraber farklı maddelerle karıştırıldığında, göğüs kisti ve yağ bezesi problemi da yaşatır. Başka şifalarına şahit olduğunuz yahut komşu ablalarınızdan, teyzelerinizden methini duyduğunuz her bitkiyi şerbetçi otu ile karıştırmamalısınız. Bu şekilde durumlarda geri dönüşü olmayan, negatif neticelarla karşılaşabilirsiniz. Özellikle dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan noktalardan bir tanesi de; bitkinin, hamilelik ve emzirme süresince kullanılmasının çok büyük tehlikeler doğurduğu bilinmeli, azca da olsa kullanılmaması gerektiğidir.

Sitemizde güncelleme çalışmaları devam etmektedir. 
Görüş ve önerilerinizi bizimle paylaşabilirsiniz !