15 Ağustos 2018 Çarşamba

Şeflera ( Şeflora ) Bitkisi ve Bakımı Tropik bölglerde kendiliğinden yetişen bir bitkidir.200 den fazla çeşidi vardır. Yaprakları şemsiye görünümünde dir. Latincesi  ‘’Schefflera  actinophylla ‘’ dır. Boyları 130 cm ye kadar büyüyebilirler.

Şefleranın  Sıcaklık ve Işık İsteği
Şeflara bitkisi gölge ama   bol ışıklı aydınlık ortamı sever, ışığa karşı eğilim gösterir, haftada bir saksı ters döndürülmelidir. Direk güneş ışıklarından korunmalıdır. Hava akımında çok etkilenir, açık kapı -pencere önlerine konulmamalıdır ,  yapraklarını dökebilir.

-Çok karanlık ve yetersiz ışıkda yaprakları sararır ve yaprakları dökülür.(yeterli beslenememden kaynaklanır)

Sıcaklık istekleri ise ; gelişme dönemlerinde 15-22 C de daha iyi gelişme gösterir. Kışın ortam sıcaklığı  7 C  aşağı düşerse bitki zarar görür. (Kış aylarında ortalama 13-15 C de muhafa edilmelidir)


Şeflara Çiçeği Su isteği
Şeflara çiçeği yaz aylarında haftada iki sefer , kışın ise haftda bir sefer sulanır. Toprak kurudukca su verilmelidir. Sulama suyu saksının tüm bölgelerine eşit şekilde ulaşırılmalıdır.

Nemli ortamı (nisbi nem ) sever ler,  yaz aylarında yapraklarına su püskürtülürse nem açısından iyi olur ve bitki bu uygulamadan hoşlanır.

 Kışın su sıcaklığı oda sıcaklığında olmalıdır. Sulama  yapılırken su ölçekli verilmeli  ve her zaman bu ölçek kullanılmaya çalışılmalıdır.


Şeflara Toprak İsteği
Evinizde veya bahçenizde bulanan bahçe toprağına  bol hayvan gübresi karışımı  veya yine bahçe toprağına torf,kum, başka saksı harçlarından karışımlar yaparak saksı toprağı hazırlanabilir. Yani bir çok toprak çeşidinde yetişir. Saksıda zamanla toprak azalırsa üzerine ilave edilir.

Saksı değişimi  bitkilerde genellikle mart-nisan aylarında yapılır, çünkü bitkiler henüz uyanmamıştır.Şeflarada 2-3 yılda bir, mart-nisan aylarında saksı değiştirilebilir.


Gübreleme : Gerekmedikce  gübre verilmemelidir, ve yanmış hayvan gübresi mümkünse tercih edilmelidir.


Şeflara Çiçeğinin Çoğaltılması

Şeflara bitkisi tohumdan, çelikleme ve ayırma yöntemi ile çoğaltılır. Eğer tohumunuz varsa mart ayı gibi ekip sıcak bir ortama koyarak (ortalama 23 C)  yetiştirebilirsiniz.

Çelikle köklendirmek daha kolaydır. İlkbahar-Yaz döneminde keseceğiniz  çelikleri  uygun  saksılara ekip köklendirebilirsiniz.

Ayırma yönetemi  ise ; Bitki köklerinden bölünerek başka saksılara ekilmesi sureti ile çoğaltılır.
Bakım amacı ile kuruyan  dallar, çürümüş kısımlar kesillip uzaklaştırılır.