8 Ağustos 2018 Çarşamba

Sardunya Bakımı Nasıl Yapılır?
Sardunya bitkisi yaz aylarında çiçek açar ve bitki büyürken devamlı bir sulamaya ihtiyaç duymaz. Hem kapalı alanda aynı zamanda açık alanda yetişebilen canlı renkleri ve ayırt edilebilir kokusuyla birçok sardunya çeşidi mevcuttur. Çoğu kimse sardunya bitkisini ya evinde ya da ofisinde dekorasyonu güzelleştirmesi ve ayrı bir hava katması için yetiştirmeyi tercih eder. Kırmızı, beyaz, açık pembe ve mor taç yaprakları ile süslü güzel demetleri sayesinde odanızın gerçekten canlı ve hoş bir görünüme sahip olmasına katkıda bulunur. Azca-orta oranda güneş ışığı ve oldukça rahat olan bakımı ile bahar ve yazları çiçek açışını izlemeye hazır olun. Eğer sardunya bitkisine sahipseniz veya satın alıp yetiştirmeyi düşünüyorsanız, sardunya bakımı hakkında bazı detayları ve tavsiyeleri bu yazıda bulabilirsiniz.

Sardunya Bakımı Önerileri
Bitkinizi bahçede veya bir saksıda bir saksıda yetiştirmeniz fark etmez; sardunya bitkisi, genelde asılan bir bitki olarak kullanılan sarmaşık yapraklı sardunya (sakız sardunyası) hariç, çok fazla bakım ve emek isteyen bir nebat değildir. Sardunyalara iyi bakmak ve onları solmaktan kurtarmak için lüzumlu bilgiler aşağıda bulabilirsiniz.

1: Sardunya bitkisi almaya karar verdiğiniz süre, size teslim edilirken taze bir biçimde kesildiğinden emin olun. Bitkiyi kesmek için en ideal süre zarfı ise eylül ayıdır, bitkilerin en sağlıklı oldukları zamandır. Kesip düzeltirken bu işlemi tepesinden en az 6 santim mesafede yapın ve tüm yaprakları da kesin. Ekim işlemi için işlenmemiş kum kullanın, direk güneş ışığı almayacak bir halde yerleştirin ve düzenli aralıklarla sulamayı unutmayın.

2: Kesilen kökün kendisini ise doğrudan bir halde güneş ışığı alan bir yere koyun ve gerekli olan sıklıkta sulayın. İlk birkaç hafta için yumuşak sıvı gıda ya da gübre kullanın. Tüm bunlarla uğraşmak istemiyorsanız dikilmeye hazır sardunya bitkilerinden de satın alabilirsiniz.

3: Sardunya bakımı için maksimum dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de donma tehlikesi geçene kadar bekleme meselesidir. Bitkinin toprağı, bitkinin verimli bir şekilde beslenmesi için kuru ve sıcak tutulmalıdır. Bitkiyi yerleştirmek için gün süresince bolca güneş ışığı alan ortamı sıcak tutacak bir yer seçin ve o alanı gübre ile çevreleyin. Kış aylarında don icra eden gecelerde sardunya kökünü kesinlikle sıcak ve kuru tutmalısınız.

4: Sardunya bitkilerinin çevresine muhafaza edici bir koruma yapın ki haiz olduğu nemi koruyabilsin. Bitkiyi beslemek için sıvı ve çok amaçlı gübrelerden kullanabilirsiniz. Gelişme sürecinde olan bitkilere bu işlemi 2 – 3 haftada bir uygulamanız gerekir. Bu işlem bitkiyi güçlü tutmaya yarar. Sardunya ve diğer bitkiler için en iyi doğal gübreler küçük küçük kırılmış yumurta kabuklarının yahut kuş pisliğinin toprağa karıştırılmasıdır.

5: Bitkiyi sulama konusuna ulaşınca, bunun için en uygun zaman sabahın erken saatleridir. Sardunya yaprakları ıslak kalmayı hiç sevmezler ve bu onlar için iyi de değildir bu nedenle olabildiğince çabuk sulamaya çalışın. Bitkiyi sabah sulamaktaki amaç ise su damlalarının en kısa zamanda kurumasını sağlamaktır. Buna ek olarak haftada bir kere sulama yapmak bitki için kafi, hatta fazladır. Bu süre yaşamış olduğunuz yerin yağış miktarına ve ısı değerlerine bağlı olarak değişmiş olur. Sulamanız gerekip gerekmediğini idrak etmek için parmağınızı olabildiğince derine toprağa batırın. Eğer toprak nemliyse sulamayı erteleyebilirsiniz. Gece meydana getirilen sulama yapraklarda mantar çıkmasına niçin olabilmektedir.

6:Bitkinin sağlıklı bir halde gelişmesi için ölü ve işlevini kaybetmiş çiçeklerden kurtulmayı unutmayın, bitkide bir tek sağlam yaprak ve çiçekler bırakın. Çünkü ölü ve ya işlevini kaybetmiş yaprak ve ya çiçeklerin bünyesinde çeşitli böcek ve bakteriler bulunabilmektedir. Bu tür haşereler organizmada çeşitli beklenmeyen hastalıklara neden olabilir.

7: Tırtıl ve benzeri böcekler sardunya yemeyi severler. Bu tür böcekleri bitkinizden uzak tutmak için en yakın bahçe işleri mağazasından böcek ve haşere kovucu sprey edinin. Eğer o alanda beyaz karıncalar var ise, bitki toprağına beyaz karınca bakımı yapmanız gerekmektedir.