7 Ağustos 2018 Salı

ŞAKAYIK ÇİÇEĞİ YETİŞTİRİCİLİĞİŞakayık çiçeğinin anayurdu tam olarak bilinmemektedir. Kuzey ormanlarında ve Türkiye’de yetişme alanı mevcuttur. Türkiye’de 9 farklı türü bulunan şakayık çiçeğinin, farklı türleri pek bilinmemektedir. Düğün masalarını süsleyen şakayık, rengi ve güzel duyu duruşu ile kullanım alanını genişletmektedir. 

Ülkemiz coğrafyasında, Karadeniz, Akdeniz, Ege ve güney doğuya kadar, ormanlık alanların bulunmuş olduğu bölgelerde yetişebilmektedir. Bahçe, park ve seralarda yetişse de, yüksek rakımlı bölgelerde yetişmeyi severler. Çok yavaş boy atarlar. Boyları en çok 100 cm’e kadar çıkabilmektedir. Bitkilerin gübrelenmesi önemli unsurlardan birisidir. İyi ve doğru gübrelenen bitki daha iyi verim sağlamaktadır. 2 3 yılda bir gübrelenmesi kafi olmaktadır. Fazla rüzgâr altında kalması, solmasına neden olur. Şakayık çiçeğinde, mantar oluşmaması için, arada havalandırılarak önlem alınması gerekmektedir.

Normalde soğuğu sevmeyen ve derhal solan bitkidir. Fakat ilkbahar aylarında güzel ve canlı çiçek açmasını istiyorsanız, ilkbahara kadar soğuk almış olması gerekmektedir.
Güneşi seven bir çiçek olmasına rağmen, direk öğlen sıcağına maruz kalmış olduğunda kuruma ve solmaya niçin olur.
Yetiştiği açık alanda, başka bitkilerin yapraklarının gölgesinde olması, daha güzel yetişmesini elde edecektir.
Şakayık çiçeğinin sulamasına dikkat edilmesi gerekmektedir.
Günde 6 saat güneş kafi olmaktadır. Bundan dolayı güneşlenilmiş olduğu zamanlarda toprağının kuru kalmamasına dikkat edilmesi önerilmektedir.
Kırmızı toprak verimli topraklar içinde yer almaktadır. Şakayık çiçeği de kırmızı toprakta güzel verim vermektedir.
Saksıda evde yetiştirmek istiyorsanız da saksı içine hazır toprak kullanılması tavsiye edilmez.
Organik bahçe toprağı koyarak, saksı derinliğini 50 cm olarak ayarlayarak, geniş bir saksıda imal edebilirsiniz.

Şakayık Çiçeğinin Mitolojik Hikâyesi
Şakayık çiçeği hikâyesini gerçekleştiği eski Yunan mitolojisindeki adı Paeonia olarak geçmektedir. Paeon adı, eski yunanda, ilaç tanrısının öğrencisi olan, Paeon’dan gelmektedir. Paeon, hamile hanımların ağrılarını gideren şakayık çiçeğini getirmesi için ormana gönderilir. Fakat ilaçların tanrısı Paeon’u kıskanmaktadır. Zeus tanrısı Paeon’un zarar görmemesi için, onu şakayık çiçeğine dönüştürür. Mitolojiye göre Paeon peridir. Farklı efsanelerle anılan şakayık çiçeği, Akdeniz efsanesinde ise farklı mitolojik hikâyeyle karşımıza çıkmaktadır.

Güzeller güzeli olan Paeon perisi, bir tanrıça tarafınca kıskanılarak, bin yapraklı bir çiçeğe dönüştürülür. Şakayık çiçeği tıpta sancı giderici olarak kullanılmaktadır. Uzak doğu ülkelerinde bazı bitkilerin felsefi anlamları vardır. Şakayık çiçeği, imparatorluğu, hanedanın sembolü, zenginliği, özsevi ve şerefi simgelemektedir. Sembol olarak kullanılan bir çiçektir. Türk süsleme sanatının motiflerinde de şakayık çiçeğinin işlendiğini görebiliriz. Şakayık, Türk süsleme sanatında, fazla açılmış anlamına gelmektedir. Çin’in, ulusal çiçeği ilan edilmiştir.