28 Ağustos 2018 Salı

Rezene Tohumunun Faydaları


Rezene tohumunun faydaları anlatmakla bitmez. Birçok açıdan rezenenin kendisinden daha faydalı diyebiliriz. Bunun en önemli sebebi çok fazla miktarda kalsiyum, demir, magnezyum, bakır içermesidir. Bunların yanında sodyum, potasyum ve diğer maddeleri de çok fazla içermesidir. Ayrıca A vitamini deposudur ve çok iyi derecede C vitamini içermektedir.
 • Rezene tohumu inanılmaz derecede etkili bir antioksidandır. Serbest radikalleri ve mikropları kırıp geçiriyor desek abartı olmaz. Başta kanser olmak üzere birçok hastalıktan koruduğu gibi, bazı hastalıkları tedavi edebilen çok güçlü bir şifa kaynağıdır.
 • Rezene tohumu cilt hastalıkları için çok etkilidir. Cilt ve deride meydana gelen enfeksiyon sorunu çözer, mantar, akne, siyah lekelere karşı etkili bir şekilde mücadele eder ve sorunları ortadan kaldırır.
 • Rezene tohumu kanser hastalığından korurKansere neden olan serbest radikallerin başlıca düşmanıdır. İnanılmaz bir koruyucu özelliği yanında mikrop ve virüsleri ortadan kaldıran mücadeleci bir yapısı vardır.
 • Rezene tohumu sindirim sistemine çok iyi gelir. Mideye ve bağırsaklara büyük katkı sağlar. Bağırsaklarda bulunan parazitleri ortadan kaldırır ve faydalı bakterilerin artmasını sağlar.
 • Rezene tohumu kalp ve damar sağlığı için de çok önemli bir bitkidir. Çok güçlü bir antioksidan olması kanı zararlı maddelerden ve mikroplardan temizlemesine yardımcı olur. Kan akışını hızlandırır ve böylece damarların tıkanmasına neden olan unsurları ortadan kaldırır. Bu aynı zamanda dolaylı olarak kalp sağlığına etki eder. Sağlıklı bir şekilde çalışan damarlarda istenilen sirkülasyonu kolay bir şekilde sağlayan kalp yorulmaz ve böylece kalp hastalıklarına yakalanmaz. Bütün bunları rezene tohumu sayesinde kalp daha kolay ve sağlıklı bir şekilde yapabilir.
 • Rezene tohumunun doğal antibiyotik özelliği bütün organlar için faydalıdır. Kan aracılığı ile vücudun en ücra köşelerine bile ulaşarak oraları kendilerine mesken tutan serbest radikalleri ortadan kaldırır ve vücut dışına atar. Böylece çok geniş bir alanda savunma sistemini korur ve olası hastalıklara karşı güçlendirir.
 • Göz sağlığı için bulunmaz bir şifa kaynağıdır. Göz etrafında meydana gelen enfeksiyon hastalıklarını kısa sürede giderir, gözü kuvvetlendirir ve hatta görme yeteneğine katkıda bulunur. Eğer görme problemi yaşıyor iseniz, bir çay kaşığı rezene tohumunu bir bardak su ile kaynatın ve ılık halde bir pamukla gözünüzü kapatarak üzerine koyun. Bu uygulama sonucunda görme yeteneğinizin arttığını göreceksiniz. En fazla bir hafta ve günde 3 kere uygulamalısınız.
 • Rezene tohumu ağız sağlığı için de önemli bir şifa kaynağıdır. Suda kaynatılarak ağızda gargara yapılabilir. Bu uygulama ağızda bulunan mikrop ve parazitleri öldürür.
 • Rezenenin DNA’ları bile onardığına dair söylemler vardır. Bazı uzmanlar ise rezenenin DNA’ya zarar verdiğini söylemektedir. Rezene de DNA’lara etki eden nadir besin kaynaklarından bir tanesidir.
 • Rezene tohumunun saçlara da birçok faydasının olduğunu söyleyebiliriz. Rezene, kepek sorunu giderir, saçları kuvvetlendirir ve kafa derisi sağlığını korur.
 • Saç dökülmesini ve saçlarda meydana gelen kırılmalara büyük ölçüde engel olur.

Rezene Tohumu Cilt Toniği:  Bir avuç rezene tohumu alın ve kaynar su ekleyin. 7 ila 10 dakika kaynatın. Suyun rengi rezene tohumunun rengini alana kadar. Daha sonra soğumaya bırakın. Hazırladığınız bu karışıma birkaç damla hakiki sıvı yağ ekleyin ve gün boyunca bir pamukla cildinize uygulayın. Bu uygulama taze ve sağlıklı bir cilt sahibi olmanıza büyük ölçüde yardımcı olacaktır. Bu uygulama aynı zamanda cilt temizliğini de sağlar.
Cilt İçin Rezene Tohumu Buharı: 1 litre suya bir yemek kaşığı rezene tohumu ekleyin ve başınızı bir havluyla yüzünüz açık bir şekilde kapatarak yüzünüzü buhara tutun.  Bunu 5-10 dakika yapın ama dikkat edin çok fazla yaklaşarak cildinizi sıcak buhardan etkilenmesine izin vermeyin. Bu uygulama cildinizdeki gözeneklerin açılmasını sağlayacaktır. Sağlıklı ve parlak bir cildi bu şekilde elde edebilirsiniz. Bu uygulamayı haftada en fazla 2 kere yapın.
Rezene Tohumu Yüz Maskesi: Bir fincan kaynar suya bir yemek kaşığı rezene tohumu ekleyin ve daha sonra bu karışıma birer yemek kaşığı yulaf ve hakiki bal katın. Hamur haline getirdiğiniz karışımı yüzünüze uygulayın. 20 dakika sonra yüzünüzü ılık suyla yıkayın. Pürüzsüz ve sağlıklı bir cilt isteyen okuyucularımızın bu formülü not etmelerini tavsiye ediyoruz.
Saçlar İçin Rezene Tohumu Nasıl Kullanılır? Yazıda saç bakımı için de rezene tohumunun önemli bir besin kaynağı olduğunu söylemiştik. Şimdi sağlıklı saçlar için rezene tohumunu nasıl kullanacağımıza bakalım:
3 yemek kaşığı rezene tohumunu havanda iyice ezin. İki büyük bardak suyu, ezdiğiniz rezene tohumu tozuna ekleyin ve kaynatın. En az 15 dakika kaynadığına emin olun. Daha sonra bu karışımla saçlarınızı iyice yıkayın.
Bunun yanında kafa derisinde meydana gelen kaşıntılara son vermek için aynı karışıma 1 çay kaşığı elma sirkesi ve çok az bir miktar gliserin ekleyebilirsiniz.