11 Ağustos 2018 Cumartesi

Papaya Nasıl Yetiştirilir? Bakımı Nasıldır? Faydaları nelerdir?Caricaceae familyasına ait bir bitki olan papaya 'meleklerin meyvesi' olarak nitelendirilir. Ana vatanı Amerika olan papaya tropikal bölgelerde yetişir. 
Yüksek sıcaklık ve sürekli nem isteyen bir meyve olan papaya humuslu ve bol sulu topraklarda yetişme imkânı bulur. Toprağın besin elementleri açısından yeterli olması verim için önemlidir. 
Papaya yetiştiriciliği tohum ile yapılır. Papaya tohumu biçim olarak zeytin çekirdeğine benzese de zeytin çekirdeğinden biraz daha küçüktür. Çelikleme yöntemi ile üretilemeyen papaya ağacının yumuşak bir gövde yapısı vardır. Gövdesi yumuşak olduğu kadar kırılgan bir yapıya sahiptir. Rüzgarın etkisi ile kırılabileceği için bu konuda önlem alınması önerilir. Alınabilecek önlemlerden bazıları evlerin çevresinde ya da ağaçların yakınlarında yetiştirilmesidir. Papayanın saksıda yetiştirilmesi bodur kalmasına sebep olur. Fakat bodur bir görüntüye sahip olması meyve verimi üzerinde olumsuzluk oluşturmaz. 
Papaya tohumunun çimlendirilmesi için tohum suyu bekletilir. Bekleme süresi en az 2 gün olacak şekilde ayarlanır. Tohumlar erkek tozlaşması olduğu için çift ekilmelidir. Tohum ekimi sırasında sıkıştırılmış torf ya da gübre torf ve perlit karışımının kullanılması önerilir. 
Papaya fideleri 20 cm'ye geldiği zaman dikimi yapılır. Bu dönem Şubat ve Mart ayları arasıdır. Bitkinin çiçeklenmesi ise dikildikten sonraki beşinci aya denk gelir. 
Papayanın meyve verme süresi ortalama 3 yılı bulur. Meyvesi biçim olarak armuda benzeyen papaya sarı-turuncu renge sahiptir.

Papaya yemenin sağlığa faydaları


Papaya, papain adında bir tür enzim içerir. Bu kimyasal, proteinlerin sindirimini düzenleyen pankreas enzimlerine çok benzer. Proteinlerin sindiriminde yer alan enzimler (Proteolitik enzimler olarak da bilinirler) kanser hücrelerinin çevresinde oluşan protein tabakasının çözünmesini de sağlarlar. Bu durum bağışıklık sisteminin kanser hücrelerini çok daha kolayca yok etmesine yardımcı olur.
Papayada bulunan bir diğer enzim ise chymopapaindir. Bu iki enzim birleşerek vücudun proteini daha iyi özümsemesine yardımcı olur. Proteolitik enzimler virüslerin, tümörlerin, alerjenlerin ve çeşitli şekillerdeki mantarların savunma sistemlerini yok edebilir. Bu savunma kalkanları yok edildikten sonra da iyileşmek vücut için çok daha kolay bir hale gelir.
Papaya ayrıca iltihapların azaltılmasına, yanıkların iyileşmesine ve ciltteki lekelerin azalmasına yardımcı olur. Papayanın yaptığı iş aslında doğal iyileşme sürecini hızlandırmaktır.