14 Ağustos 2018 Salı

Pamuk Tohumu Ne Zaman Ekilir? Bakımı nasıl yapılır?Pamuk, ebegümecigiller familyasına girer. Pamuk İlkbahar aylarında ekilir. Anavatanı Hindistan'dandır. Kültürü olan bir bitkidir. Pamuk bitkisi kök, sap, yaprak, çiçek ve pamuk tohumundan oluşmaktadır. Ağaç halinde olanların ise 5-6 metreye kadar uzanıyor. Pamuk tohumu toprak yüzeyde ilk yan kökler meydana getirir. Yan kök sayısı 3-4 tane olmaktadır. Her biri tekrar dallanıp etrafa yayılır. Pamuk tohumunun kökleri 1.5 metreye kadar ulaşır. Pamuk bitkileri yaklaşık 50-60 gün sonra çiçek açar.
            Çiçeğin rengi ise pembe ve sarı renklerindedir. Bu çiçekler döküldükten sonra bir tohum yani koza oluşur. Kozalakların içinde ise yaklaşık 16-60 kadar tohumlar bulunmaktadır. Kozanın içindeki lifler uzadıkça kozalaklar hacim yetersiz kalır ve kozalak çatlar. Lifler kabardıkça kozalak açılır ve pamuklar çıkar. Pamuk tohumu erken ekilirse hava şartlarından soğuktan bitkiyi korur. Pamuk tohumunun uzun ömürlü olanların bakımı daha fazladır. Sulamalar ve ilaçlamalar yapmak gerekir. Pamuk tohumu ekilecek yere uyum sağlamalıdır. Pamuk tohumları iri ve dolgun olmalıdır. 
            İçinde yabancı maddeler bulunmamalıdır. Küçük pembe kurda karşı sterilize edilmesi gerekir. Pamuk tohumları sertifika ile satılmaktadır. Çeşitlerine göre fiyatlarında değişiklik gösterir. Pamuk tohumu çeşitleri hasatlara uygundur. Pamuk tohumunun verimi çok önemlidir. Pamuk tohumu bölgeye uyumu çok önemlidir. Pamuk üretimi Güneydoğu Anadolu Bölgesi, Ege bölgesi Çukurova da daha çok üretilmektedir. Pamuk tohumu ilaçlanmış olması gerekir. Havasının alınmış olması gerekir. Çünkü havası alınmış pamuk tohumu ekim gelimi daha iyi olur. 

Pamuk Tohumu Ne Zaman Ekilir?
            Pamuk tohumu, havanın daha sıcak olduğu zamanlarda ekilmelidir. Çünkü soğuğa karşı çok duyarlıdır. Bunun yanı sıra büyüme sürecinde 4-5 ay düzenli olarak sıcak isterler. Güneş ışığı pamuk tohumunun erken gelişmesi için ve çiçeklenmesi için gereklidir. Yeterli derecede olmayan güneş ışığı koza ve olgunlaşmasını geciktirir. Ekim zamanları yöreye göre tarlaya göre değişiklik göstermektedir. Toprak sıcağının 15-18 derece arasında sabit olmalıdır. Pamuk ekimi Mart ayından Haziran ayının ilk haftasına kadar devam etmektedir. Zamanında ekilmiş pamuk tohumu nem ve besin maddelerinden ve gübrelerinden daha çok yararlanmaktadır. Ekimlerin geç yapılması pamuğun kalitesini düşürmektedir.
Safran Nedir? Faydaları ve Zararları nelerdir? Nasıl Kullanılır?