3 Ağustos 2018 Cuma

Orkide Yetiştiriciliği - Orkide bakımı nasıl olmalıdır?


Orkide gerek ihtişamı gerekse de o eşi olmayan renk tonları ile evlerde özellikle balkonlarda oldukça hoş bir ambiyans yaratmaya yardımcı bitkilerdir. Eğer siz de bu gibi sebeplerde evinizde orkide bakmak istiyorsanız, burada yer alan önerilere dikkat ederek alacağınız bir orkideyie uzunca bir süre sorunsuz bir halde bakabilirsiniz. Orkideler, bolca ışığı seven bitkilerdir. Ancak bu direkt olarak güneş ışığına maruz bırakılmalı anlamına gelmemektedir. Orkideler, direkt güneş ışığı alacak biçimde konumlandırılmamalıdırlar. Işığı aldığı yöne doğru yöneldiği için haftada bir kez bitkinin ışık almayan yönü, ışık alabilecek bir biçimde döndürülmelidir.

Orkidenizi azca ışık alacak bir şekilde konumlandırmaktan kaçınmalısınız. Eğer orkideniz, azca ışık alarak büyürse bu durumda yeterli oranda beslenemez ve çiçeklerinde, yapraklarında solmalar meydana gelecek ve sararacaktır. Sulama mevzusunda ise orkidenizi yazları haftada iki kez saksı üzerinden sulamalısınız. Pazartesi ve Perşembe günleri sulama için uygun gün aralığı olacaktır. Sulama sırasında kullanılan kap aynı olmalı ve örneğin akşam saatlerinde suladıysanız, sabah saatlerinde saksının alt kısmında biriken suyu almalısınız. Böylece orkidenizin çevreında haşere veya kötü koku oluşma ihtimalini ortadan kaldırabileceksiniz. Sulamada temel husus bitkinin toprağı kurudukça su verilmesidir. Toprağın sululuk durumunu anlayabilmek için parmağınızı toprağa batırarak bunu kontrol edebilirsiniz.

Eğer ıslak ise, orkideniz topraktaki suyu tam olarak bitirememiş anlamına gelmekte ve sulamayı bir sonraki güne ertelemelisiniz. Orkide çiçeği rüzgar alan yerlerde bırakılmamalıdır. Rüzgar, çiçeği sallanmasına ve bu nedenle köklerine hava akımının girmesine niçin olmaktadır. Bu durum hem çiçeğin ömrünü azaltmakta hem de çiçeklerinde solmalar meydana gelmesine ve yapraklarının sararmasına yol açmaktadır. Ayrıca, orkideniz çiçek döktükten sonra budamalı ve budadığınız bölümleri soğuk silikon ya da mum benzer biçimde maddeler ile kapatmalısınız.