8 Ağustos 2018 Çarşamba

Organik Sebze TarımıOrganik sebze ziraatı tarımda kullanılan en uygun seçeneklerden biri olma yolunda hızla ilerliyor. Ancak halen birçok insan ‘organik besinler sizin için daha mı iyi?’ benzer biçimde sorular soruyor ve bu konudaki şüphe ve endişeler de gittikçe artıyor. O zaman kendi bahçenizde iyi mi organik ziraat yapacağınızı ve kazanacağınız parayı nasıl hasat edeceğinizin detaylarını vermeden önce, sizlere organik ziraat hakkında doğru bilgiler verelim. Organik tarım bitkilerin, sebze ve meyvelerin herhangi bir yapay çimlenme hızlandırıcı yahut kimyasal madde kullanmadan, sadece organik yollar ile yetiştirilmesi ve büyütülmesidir.

Organik ziraatın faydalarından birkaçını belirtecek olursak; organik ziraat daha doğaldır ve organik tarımla yetiştirilmiş sebze ve meyvelerin tatları daha lezzetlidir.

Çevreyle arkadaş olarak yetiştirilen organik bitkiler, diğerlerine gore daha çok besin ihtiva ederler. Dahası, herhangi bir işlenme sürecine girmedikleri için gıda değerlerinden ve tatların bir şey kaybetmezler.

Organik tarımla yetiştirilen ürünlerin yararlarına bakacak olursak, organik sebze ve meyve yetiştirilmesi göz önüne alınması ihtiyaç duyulan bir seçenektir.

Organik ziraat hiç de gaslıktüğü kadar zor değildir ve işleri yürütmenin değişik yolları vardır.

Organik Sebze Yetiştirmekle İlgili İpuçları

görmüş olduğumüz şeklinde organik sebze yetiştirmenin birçok faydaları mevcut. Bahçenizin sağlıklı bir halde yetiştiğinden ve besin kıymeti yüksek ürünler verdiğinden kesin olabilmek için, aklınızda bulunması ihtiyaç duyulan bazı ipuçları şunlardır.

Gübre ve Güneş

Her şeyi bir kenara bırakırsak, İlk olarak kararlı olmanız gereken şey kullandığınız gübrenin kusursuz olup olmadığıdır. İşin sırlarının yarısı, gübrenin verimliliğidir. Gübrenize malç, organik çimlenme hızlandırıcılar ya da toprak solucanları ilave ederek, gübrenizin verimliliğinden kararlı olunuz. Bunlar sebzelerinizin sağlıklı yetişmesine yardımcı olacaktır. Bu tarz şeylerin yanında, bitkilerinizin günde en az 6 ila 8 saat içinde gün ışığı almış olduğundan kesin olmalısınız.

Bitki Seçimi

bitki yetiştirme işine ilk kere başlıyorsanız bitki seçiminiz önemli olacaktır. Yapmanız gereken ilk şey, kolaylıkla kırılabilen, bozulabilen, hastalanan ve zararlı böceklerin hedefi olan bitkileri öğrenip bunlardan satın almamak, bunları yetiştirmemek olmalıdır. Bu sayede organik tarım işine yavaştan alışıp, daha basit öğrenebileceksiniz. Yerel sebze satıcınıza, bu tür sebzelerin tohumlarını nereden bulabileceğinizi sorun ve daha sonra temin edin. Ek olarak, hastalıklara karşı dayanıklı olan bazı tür sebzeler mevcuttur. Organik tarımda kullanmak için bu tür sebzeler seçiniz.

Ekim Teknikleri

Ekim yapacağının bitkilerin türlerine göre, ekim tekniklerinizde değişim olabilir. Her bir ayrı paketin arkasında, lüzumlu talimatlar yazılıdır. Yine de aklınızdan çıkmaması ihtiyaç duyulan bazı kurallar vardır. Planınızı önceden yapın ve sebzelerinizi toprağa ekerken iki tohum içinde, maksimum olgunluğa eriştiklerindeki büyüklükleri kadar boşluk bırakın. Bazı tohumlar, önce bir kapta köklendirilip daha sonra toprağa dikilebilirler. Bazıları ise direkt olarak toprağa ekilir yahut dikilirler. Genç bitkilerinize, köklerinize, tohumlarınıza zarar verebilecek olan zararlı haşerelere ve böceklere karşı dikkatli olun.

Sonrası Bakımı

Ekim meydana getirdiğinız toprak ve gübre karışımının, ürünlerinizi yetişirken organik ve naturel olmayan olarak zengin ve verimli olması gerekmektedir. Bunu da çeşitli organik maddeler ya da gübreyi malçlayarak yapabilirsiniz. Bitkilerinizi zararlı böceklerden korumak için, organik böcek ilaçları, zehirleri eklemeyi bir seçenek olarak düşünebilirsiniz.