2 Ağustos 2018 Perşembe

Okaliptus Ağacı Yetiştiriciliği - FaydalarıOkaliptus Ağacı Yetiştiriciliği; Okaliptus ağacı yetiştiriciliğinin yapılmasının öncesinde okaliptus bitkisi ve yetişme özellikleri tanımlanmalıdır. Okaliptus ağacı; tam bir güneş alımına ihtiyaç duyan, hızlı gelişme özellikleri gösteren, olgun ağaçlarda 40 metre civarında yüksekliğe haiz olan bir ağaçtır. Okaliptus ağacı Avustralya'ya özgü bir ağaç olup, yapraklarının özellikle soğuk algınlığı ile ilgili hastalıklarda kullanıldığı bilinmektedir.Okaliptus ağacı bir çok toprak türünde yetiştirilebilen bir ağaçtır. Okaliptus ağacı dikiminde uygun derinlikte çukurun açılması, organik hayvan gübrelerinin kullanılması, bu aşamada kök kısmına dikkat edilmesi gerekmektedir. Dikim aşamasında toprak örtülürken, ara ara sulama yapılması önerilmektedir. Bununla birlikte okaliptus ağacı yetiştiriciliğiiçin, saksı kullanımı ile yetiştirme de uygulanabilmektedir. Saksı ile yetiştirme işlemi birazcık soğuk olan iklime sahip yerlerde tercih edilebilmektedir. Özellikle yaz aylarında saksı dışarıda bulunmalı ve güney yönüne bakmalıdır. Kuraklığa dayanıklı olan bu nebat, tertipli olarak sulama ve toprağında neme ihtiyaç duyar. Okaliptus ağacı yetiştiriciliğinde, ağacın budanması ise ilk iki yıldan sonrasında ve yazları yapılabilir. Okaliptus özellikle sıcağı seven ve bu şekilde iklimlerde yetişebilen bir bitkidir.

Okaliptus Ağacı Yetiştiriciliği İle İlgili Öneriler;
Okaliptus ağacı yetiştiriciliği için uygun bir bölgenin ve iklimin olması gerekmektedir.
Özellikle Türkiye'de sıcak bir iklime haiz olan güney bölgelerinin iklimi daha elverişlidir. Bununla beraber, bu bitkinin topraktan devasa yükseklikte seviyelerde su çekebilmesi özelliği ile, bataklık kurutma amaçları ile de yetiştirilmesi yapılmıştır. Çeşitli hastalıklarda kullanımı ve şifası olan bitkinin bu özelliklerinin yanı sıra bir çok türü de bulunmaktadır. Okaliptus yetiştiriciliğinin önemli olmasının sebeplerinden biri; mobilya ve ilaç sanayinde de bu bitkinin ciddi bir paya sahip olmasından kaynaklanır. Uygun bölge seçimi, toprağın incelenmesi ve işlenmesi yanında, gerekli gübreleme ve sulama ile okaliptus ağacı yetiştiriciliğinin, bitkinin faydaları göz önünde bulundurulduğunda, umut verici ve faydalı bir girişim olabileceğini söyleyebiliriz. Nedeni; bu ağaçtaki yaprak ve çiçeklerin çok çeşitli sektörlerde bolca kullanımının ve ihtiyacının geniş bir çerçevede olmasından kaynaklanmaktadır. Çabuk büyüyebilen bir yapıda olmasıda pozitif yönde özelliklerindendir.

Okaliptus Ağacı Faydaları
Okaliptus ağaçlarının yapısındaki yüksek oranda sineol maddesi ve eterik yağı sayesinde birçok derde derman olma özellikleri yanı sıra bununla birlikte bataklıkları kuruttuğu için de sıtma hastalığının önüne geçmektedirler.

Güney sahillerimizde yer alan bataklıklar bu ağaçlar yardımıyla kurutularak sıtma hastalığının önüne geçilmiştir. Tüylü olan yapısı yardımıyla tarım alanında da oldukca yararlıdır. Bitkilerin hastalanmalarına neden olan toz ve dumanlardan koruyarak tarım alanında da dikkat çekmektedir.
İçeriğinde ki varlıklı besin kaynakları ve yağlar yardımıyla solunum yolu rahatsızlıklarında oldukca etkilidir. Boğaz ve burun iltihaplarını kesmenin yanı sıra öksürüğe ve balgama da çare olmaktadır. Bu tarz şeylerin yanı sıra nefes darlığı, kabız ateşlenme, bronşit, nevralji (sinirler üzerinde yoğun ve batıcı acı), romatizmal ve üreme hastalıları şeklinde birçok derde umar olmaktadırlar.

Okaliptus ağacının faydaları içinde ağızda ki kötü kokuları gidermesi ve bedeni daha zinde ve güçlü tutmayı sağlamaktadır. Sadece ağız yolu ile tüketimi söz konusu değildir. Aynı zaman da antiseptik olarak da dışarıdan deriye uygulanarak birçok yaraların ve tahriş olan bölgelerin daha hızlı bir şekilde iyileşmesine yardımcı olmaktadırlar. Kullanım metodları çok çeşitlidir. Macun, buğu banyosu, lapa, çay, losyon ve karmaşık şeklinde kullanım şekilleri vardır. Okaliptus ağacının yaprakları ezilerek macun yada lapa şekline getirilir ve sorunlu bölgelere merhem benzer biçimde sürülerek kullanılabilir. Buhar banyosu için ise yapılması ihtiyaç duyulan bir kapa konulmuş olan yaprakların üzerine kaynar su dökmek ve hemen başımızı ve kabın üzerini de örtecek şekilde havlu ile kapatmaktır. Ardından oluşan buharı derin bir halde solumak gerekmektedir. Gece yatmadan önce yapraklarını bir suya koyun ve sabah kalktığınızda bu su ile ağzınızı gargara yaparsanız kötü kokulardan kurtularak gün içinde rahat edebilirsiniz.