14 Ağustos 2018 Salı

Nilüfer Çiçeği YetiştiriciliğiGünümüzde nilüfer bitkisi dünyada en çok kullanılan havuz süsü bitkisidir. Geniş yaprakları 10 ile 20 cm genişliğe kadar büyüyebilirler. Nilüfer türleri bir tane ve büyük bir çiçek açarlar. Dünyanın her yerinde bütün sodasız ve tuzsuz sularda doğal yollar ile yetişebilir. Havuz ortamında bir nilüferin ihtiyacı olan alan 1 metre karedir. Ancak bitkinin yaşı arttıkça bu ihtiyaçlar da artacaktır.
Nilüfer bitkilerini yetiştirmek oldukça zor ve zahmetlidir. Fark etmeden yaptığınız en küçük yanlış bitkinin ölmesine ve her şeye baştan başlamanıza sebep olacaktır. Nilüfer bitkilerinin yetiştirilme şekli bitkiyi yetiştireceğiniz havuz özelliklerine göre değişiklik gösterebilir. Ancak genel olarak nilüfer bitkisinin yetiştirilmesi için gereken şartlar aşağıdaki gibidir.
Nilüfer bitkisinin yetiştirme şartları
Nilüfer bitkileri güneşsiz bir ortamda yetişemez. Güneş doğumundan batana kadar her parça ışıktan yararlanmaları gerekir. Bu yüzden bitkiyi yetiştireceğiniz havuz bütün gün güneş ışığı almalı. Bu güneş ışıkları en az günde 4 saat boyunca çiçeğe dik açı ile gelmelidir.
Nilüfer bitkileri Türkiye’de her bölgede yetişebilir. Kış soğuklarına ve hatta donmuş suya bile dayanıklıdır. Ancak bitkiyi yetiştireceğiniz havuzun derinliği en az yarım metre olmalıdır.
Havuza dikmek tam olarak nilüfer için doğru bir tabir değildir. Bitkinin ekimi saksı ile birlikte toprağa yapılır ve bu saksı ile birlikte havuzun içine koyulur. Ancak en az 5 yıllık olgunlaşmış nilüferleri diktiğiniz havuzun dibi kayalık ve balçıktan oluşuyorsa topraksız olarak havuza dikebilirsiniz.

Nilüfer bitkisinin toprağı bol humuslu olmalıdır. Bunun için en ideal karışım; 3 ölçü torf, 3 ölçü eski koyun ya da keçi gübresi, 3 ölçü kum ve 2 ölçü kaliteli gerçek topraktır.
Nilüfer bitkisini dikeceğiniz kap çamaşır sepeti ya da meyvelik gibi küçük, ince delikli olmalıdır. Saksının olukları toprağı tutamayacak kadar geniş ise tül benzeri bir bez parçasını toprağı bir arada tutmak için kullanabilirsiniz. Nilüferi toprağa dikip saksının içerisine koyduktan sonra saksı yüzeyini yani toprağın üzerini deniz çakılı benzeri çakıl taşları ile döşeyin. Ardından toprağı bol su kullanarak sulayın. Nilüferi havuza koymadan önce suyun en az 23 derecede olmasına dikkat edin. Nilüferi çiçeği suyun yüzeyinde olacak şekilde havuza yerleştirmelisiniz. Havuz fazla derin ise tuğla yardımı ile saksıyı yeterli seviyeye çıkartabilirsiniz. Belirli aralıklar ile tuğlaları tek tek eksilterek bitkinin boyunu uzatabilirsiniz.
Yılbaşı Çiçeği Yetiştiriciliği - Üretim, Bakım