5 Ağustos 2018 Pazar

Menekşe Çiçeği Yetiştiriciliği, Ekimi, Hasadı
Çalışma odaları, iş yerlerin, bahçeler ve hatta ofisler için uygun çiçekler içinde yer edinen Menekşe, bu tür yaşam alanlarını fazlasıyla renklendirebilen pembe, mor ve beyaz gibi renkleri olan bir çiçek türüdür. Narin ve ufak çiçekleri ile ortama huzur ve ferahlık hissi katan Menekşe, bakımı kolay olan çiçek türleri arasındadır. Bu sayede iç mekanlarda bir Menekşe çiçeği edinerek uzun yıllar sorunsuz olarak bakabilirsiniz. Menekşe, bol miktarda ışık seven bir çiçek türüdür.

Ancak yine de diğer çiçeklerde olduğu benzer biçimde direkt güneş ışığına uzun soluklu bırakılmamalıdır. Çünkü yine diğer bitkiler gibi, menekşeler de ışığın yönüne doğru bir gelişme eğilimi gösterebilmektedirler. şu sebeple de belirli aralıklarla yönleri değiştirilerek, muntazam bir halde büyümeleri sağlanmalıdır. Ayrıca, kış aylarında menekşenin bulunduğu ortamın sıcaklığı 15 derecenin altına düşmemelidir.

Bunun yanı sıra Menekşe çiçeği için ışık miktarı büyük önem taşımaktadır. Yeterince iyi ışık alamayan çiçek yeterince iyi beslenemez ve bu durumda yapraklarında sararmalar meydana gelebilir. Menekşe çiçeği sulama düzeni olarak; yaz aylarında haftada iki, kış aylarında ise haftada bir defa sulanmalıdır. Yazları pazartesi ve perşembe gibi haftanın iki günü sulama için seçilebilir, kış aylarında ise pazartesi günü uygun bir sulama günü olacaktır.

Sulamayı saksının üst kısmından yapmalı ve her sulama işleminde aynı ölçeğe sahip kapları kullanmalısınız. Sulama işleminden sonrasında, saksının alt kısmında biriken suyu boşaltmayı ihmal etmeyiniz. Ek olarak, sulamaya başlamadan önce toprağın nemini de kontrol etmelisiniz. Eğer toprak hala nemli ise bu durumda çiçeğiniz bir önceki sulama işleminin tüm suyunu kullanamamış anlama gelir. Bu durumda yeni bir sulama yapmak için en az birgün daha beklemelisiniz. Çünkü aşırı sulama bitkiye zarar verecektir