8 Ağustos 2018 Çarşamba

Melisa Çiçeği Yetiştiriciliği - BakımıMelisa çalısının diğer adı da Kolonya çiçeğidir. 4 metreye kadar boylanabilen bir bitkidir. Melisa çalısı çok hoş kokulu bir bitkidir. Bitkinin çiçeklenmesi ilkbaharın başlangıcından, havaların ısınmaya başlamasından itibaren başlar ve sonbaharın sonlarına kadar devam eder. 

Melisa çalısı her türlü toprakta yetişebilen bir bitkidir. Toprağının kurumamasına çok dikkat edilmelidir. Özellikle de dikildiği ilk yıllarında. Melisa çalısının gelişiminin çok iyi olmasını istiyorsak; organik maddeler bakımından zengin toprak seçmeli ve bolca güneş alan bir yerde bitkimizi yetiştirmeliyiz. Ayrıca iki haftada bir olmak üzere bitki besinlerinden de takviye yapılabilir. 

Bitki orta derecede neme ihtiyaç duyar. Yazın ise arada bir yapraklarının sulanması bitki için çok iyi olacaktır. 

Melisa çalısı evde de yetiştirilmeye uygun bir bitkidir. Ancak en önemli etkili burada toprağının uygun olmasıdır. Geçirgen, havadar ve süzek toprak önerilir. Ek olarak toprağa hem ponza taşı hem de perlit eklemeniz de gerekecektir. Sulama konusuna da çok dikkat edilmelidir. Toprak kurumaya başlarken sulanmalıdır. Her zaman sulamak ya da çok sulamak bitkinin çürümesine neden olacaktır. 

Dallarının sıkışık olmaması için budamasını yapabilirsiniz. Ufak fide iken baştan budama yapmış olursanız daha çok dallanmasını sağlayabilirsiniz. 


Sitemizde güncelleme çalışmaları devam etmektedir. 
Görüş ve önerilerinizi bizimle paylaşabilirsiniz !