4 Ağustos 2018 Cumartesi

Mandalina Yetiştiriciliği
Mandalina Yetiştiriciliği, turunçgiller familyasından olup meyvesi yenilebilen çiçeklerden olan mandalina bitkisi, çok leziz ve C vitamini deposu özelliğini taşır. Ayrıca büyük arazilerde yetişmesinin şu demek oluyor ki sıra saksıda da yetiştirilir. Portakal meyvesinden sonrasında ülkemizde maksimum üretimi yapılan meyve mandalinadır.
Mandalina yetiştiriciliği nasıl yapılır?
Saksıda yetişen mandalina ağacı, doğrudan güneş ışığı istemez.
Dolaylı olarak aldığı güneş ışığı ile büyüyüp gelişir. Ayrıca soğuk ve sıcak havalarda fazla beklemesi çiçeğin yaprağına, meyvesine ve köküne zarar vermektedir. Sıcak ayların gelmesi ile saksı değişimi 2 iki yılda bir yapılmalıdır. Düşük sıcaklıklarda yetişemez. Dön vakalarında oldukca zarar görür. Bu yüzden ülkemizin güney ve bazı iç kesimlerinde yetişir.

Mandalina yetiştiriciliğinde sulama nasıl yapılır?
Sıcak aylarda bitkiye verilen su miktarı artırılmalıdır. Sulama günlerine ve aynı oranda sulamaya özen gösterilmesi gerekmektedir. Sulama yaparken toprağın her yerine suyu ulaştırmak çok önemlidir. Eğer mandalina meyvesinde çok büyük bir değişiklik görülmez ise sulama kabının değiştirilmesine gerek kalmaz. Eğer evde mandalina yetiştiriciliği yapıyorsanız mandalina ağacını oda sıcaklığının 12 derecenin altında olmayan kısımlarda saklamanız gerekmektedir. Genellikle yazları meyve verirler ve kış aylarında dinlenme sürecine girerek meyvelerini dökerler.
Bunun yanı sıra kış aylarında özellikle bitkiye verilen suyun oda sıcaklığında olmasına dikkat etmek gerekir.

Mandalina yetiştiriciliğinde ağacın beslenmesi iyi mi yapılır?
Mandalina ağacının beslenmesi yılda minimum bir kere olacak şekilde, tarım ve ziraai ilaçları satılan yerlerden alınan vitaminler ile yapılır. Bu sayede ağaç daha güzel görünür ve daha güzel meyveler verir.

Hava akımlarından oldukça etkilenen bitki bu mevzuda korunmalıdır. Bulunmuş olduğu yerde cisimler ile temas isteyen bu ağaç, kış aylarında aşırı soğuktan korunmalıdır.

Mandalina yetiştiriciliğinde mandalina bitkisi nasıl çoğaltılır?

Bu bitkinin çoğalması için en uygun vakit nisan ayıdır. Çoğaltma işlemi çoğu zaman kökten ayırarak yapılır. Hem zahmetsiz bununla birlikte her yerde yapılabilir olması sebebiyle bu yöntem çokça seçilir. Yöntem yapılırken kökten ayrılan öteki kökler hemen saksıya yerleştirilmelidir. Çoğaltılan mandalina bitkisine de aynı işlemler uygulanarak mandalina meyvesi üretilir.

Sitemizde güncelleme çalışmaları devam etmektedir. 
Görüş ve önerilerinizi bizimle paylaşabilirsiniz !