4 Ağustos 2018 Cumartesi

Kızılcık Yetiştiriciliği - Fide Üretimi, Sulama, Budama, Hasat
Kızılcık Yetiştiriliciliği, Kızılcığı şerbetinden ve marmelatından tanırız çoğu zaman, ülkemizde birçok meyve bulunmasına ve yetiştirilmesine karşın kızılcık üretimine pek rağbet verilmemiştir. Kızılcık bir dağ meyvesidir, C vitamini deposu diyebiliriz hatta portakalda bulunan C vitamininden daha fazladır. Kızılcık meyveler arasında en erken çiçek açan ve son olarak meyve veren bir ağaçtır.

Kızılcık Türkiye'de Karadeniz, Akdeniz, Marmara, Ege ve Trakya bölgelerinde dağlık kesimlerde tek yada topluluklar halinde bulunur. Karabük, İstanbul, Bursa, Malatya ve Yalova illerinde sınırlı miktarda yetiştirilmektedir. Bu illerin içinde yalnız Yalova ticaretini yapmaktadır. Soğuğa dayanıklı bir meyve olmasına karşın sıcakta verim artar ve çabuk olgunlaşır, fakat olgunlaştıktan sora aşırı sıcaklara dayanıksızdır. Kızılcık taze veya kuru olarak tüketilebilen bir meyvedir. Şerbet marmelat ve hoşaf olarak kullanılır, kızılcık ağacının antiseptik özelliği vardır.

Kızılcık yetiştirilmesi 

Fide üretimi: Kızılcık toprak seçmez hemen hemen her toprakta yetişir. En ideal toprak ise kızılcık için derin ve geçirgen topraklardır. Tuzlu topraklarda iyi gelişmez, kireçli topraklarda daha dayanıklı olur. Fide üretimi çelikle üretim ve aşılama olmak üzere iki şekilde yapılır. Aşılama ile yapılacak üretim için bitkinin tohumları kullanılır, bu ekilen tohumlar 1-1,5 yıl daha sonra aşılanacak duruma gelir. Yabani olarak yetişen ağaçlar ilkbaharda budanır, budanan yaşlı dallara tohumdan elde ettiğimiz generatif dallar aşılanarak fide elde edilir.

Çelikleme yöntemi ise yapraklanma başladıktan hemen sonra sürgünlerin 30 santimetre olması beklenir. Bu aşamada başlanan yaprakların döküldüğü zamana kadar alınan çelikler indol butirik asit ile köklendirilir.

Fidelerin dikimi: Fidelerin dikim aralıkları dörder yada beşer metre aralıklarla olmalıdır.

Sulama: düzenli bir şekilde sulanması gerekmektedir, kızılcık için su sınırlayıcı bir faktördür. Ağaçlar susuz kalırsa verim düşer ve azalır.

Budama: Budama işlemine en uygun süre yaprakların dökülmesi ve çiçeklenme zamanıdır, her türlü budamaya pozitif yanıt verir. Budama işlemi ağacın verimini artırır.

Hasat: Meyveler renklenmeye başladığı vakit toplanmalıdır, çünkü toplanan meyveler olgunlaşmaya devam ederler. Hasat işlemi temmuz ayının ortasından ekim ayının başına kadar yapılır.