28 Ağustos 2018 Salı

Kuzukulağının Sağlığa Faydaları ZararlarıGeleneksel kullanımda daha çok lapası, çıban ve yaraların iyileşmesi için kullanılır. Kuzukulağı bitkisinin kanı temizlediği bilinmektedir.
Tıbbi bir tavsiye olmamakla birlikte, tohumlarının anne sütünü arttırdığına dair literatürden gelen bilgiler vardır.
C vitamini yönünden de oldukça zengin bir bitki olduğundan C vitamini eksikliği için ve C vitaminine bağlı diş çekilmelerinde, iskorbüt hastalığında kullanılabilir.
Ayrıca yapılan bazı araştırmalarda; kuzukulağı otu’nun zengin antikoksidan içeriği nedeniyle, kanseri önlemede etkili ve gelecek yıllarda oldukça popüler bir bitki olabileceğini ortaya koymuştur.

Son olarak, 2012 yılında, Macaristan’da yapılan bir çalışmanın sonucunda, kuzukulağı ve kuzukulağı familyasından bir dizi bitkinin kanser hücrelerinin oluşmasını ve oluşan kanser hücrelerinin önemli bir bölümünün büyümesini durdurduğu ortaya konmuştur. ( Büyümenin % 50 durdurulduğu belirtilmiştir. )
Bilinen diğer Faydaları:
İdrar söktürücü
Yüksek ateş ve iltihap düşürücü
Bağırsak parazitlerini düşürücü
Kan şekerinin normal düzeylerde korunmasında yardımcı
Egzama, herpes ve kaşıntılı döküntüleri için topikal ilaç olarak sıralanabilir.

Kuzukulağı Zararları Neler?

Çiğ olarak aşırı tüketilmemesi gerekmektedir makul ölçülerde tüketilmesi gerekmektedir.
Kuzukulağı bitkisi; romatizma hastaları, gut hastaları tarafından kullanılmaması önerilmektedir. Aynı zamanda içeridiği oksalik asit nedeni ile böbrek taşı oluşumunu hızlandırabileceğinden ciddi böbrek rahatsızlığı bulunanlar tarafından tüketilmemesi tavsiye edilmektedir. Bunun yanında aşırı tüketimi; mide iltihaplanması, kusma, kalp sorunları gibi sorunlara neden olacağından makul ölçülerde tüketilmesi gereken bir bitkidir.
Uyarı: Hamile ve emziren bayanların dikkatli tüketmeleri gerekmektedir. Bu yazı; tıbbi bir tavsiye olmamakla birlikte bilgilendirme amaçlı hazırlanmıştır.
Kaynak: 1organik.com