9 Ağustos 2018 Perşembe

Küpe Çiçeğinin Bakımı, Çeşitleri, Püf noktalarıKüpe çiçeği adından da anlaşılacağı üzere hanım küpesi benzer biçimde aşağıya sarkan dış kanat ve içinde elmasımsı ikinci kanat içinde polen çubukları oluşmuş saksı içinde yetişen süs bitkisidir. Küpe çiçekleri mor, kırmızı, pembe ve beyaz renkleri ile yazları balkon ve bahçe verandalarımızı süslemektedir.Küpe çiçekleri nisan ayı ortası gibi tomurcuklanıp mayıs ayında tam olarak formda açmaya başlamış olan bir bitkidir.
İnce saz yapılı ana gövdesi elips şeklinde yaprakları vardır. Çiçekleri yaprak tepelerinden ince bir tel misali gövdeden uzayarak açarlar.

Küpe çiçekleri çeşitleri ;
Boya veren küpe çiçeği : Adından anlaşılacağı üzere küpe çiçekleri yerden yukarı boyuna veren küpe çiçeği cinsidir.
Sarkan Küpe çiçeği : Bu küpe çiçeğini yerden yüksek sarkan alt yaprakları herhangi bir yere temas etmeyen alana asılmalıdır. Asılmayan sarkan küpe çiçeği yaprakları ve çiçekleri bozulur.

Küpe Çiçeği Bakımı Püf noktaları
Küpe çiçeğinin yaz boyu devamlı sağlıklı bir şekilde çiçek açması için özellikle yazları suyu toprağı kurudukça verilmeli.
Küpe çiçeğinin toprağı devamlı nemli kalmalıdır.
10 günde 1 kere suyuna sıvı gübre ilavesi yapılmalıdır.
Yazları öğlen yakıcı güneşi almamalıdır.
Küpe çiçeği genel olarak susuzluktan ve aşırı güneş ışığına maruz kalmasından dolayı kurur.
          Küpeli Çiçeği Sulama
Küpe çiçeği gölgede aşırı su istemeyen, susuzluğa dayanıklı haftada 1 defa bolca su isteyen bir bitkidir.
Güneş alan bir ortamda bulunduğu ortamın sıcaklığı, ne kadar güneş aldığı şeklinde faktörler etkili olduğundan toprağın haftada 3 gün elle denetim edilmesi, toprak kurumasına müsaade edilmeden nemli duracak şekilde sulanması gerekmektedir.

          Küpe Çiçeği Toprak Seçimi ve Saksı Değişimi
Küpe çiçeği sağlıklı yetişmesinde en büyük etkili topraktır. Toprak kalitesi ne kadar iyi olursa küpe çiçeği o denli çok çiçek açar ve yaprakları sağlıklı olur. Küpe çiçeği için en ideal toprak torf karışımlı gübreli bitki toprağıdır.
Küpe çiçeği saksı değişimi en ideal süre don ayları geçtiğinde bitki sürgün dönemine yeni başladığı nisan ayı ortalarıdır. Saksı değişimde mevcut saksının 2 numara büyük saksıya alınması, nebat kökleri mutlaka oynamadan direk yeni saksıya alınıp toprak ilavesi yapılması gereklidir.

          Küpe Çiçeğinin budanması ve çoğaltılması
Küpe çiçeğini yazları çiçekleri döktükten sonra yaprak tepe noktalarından 5-7 santimetre kesilir. Bu kesme bitkinin daha çabuk çiçeğe gelmesini elde edecektir.
Kasım ayında ise bitki saksı üzerinden 15 -20 santimetre kök kalacak şekilde budama yapılması yapraklanma döneminde bitkinin daha gür çiçeğe gelmesini elde edecektir.
Yaz aylarında bitkinin sararan yapraklarının ve solan çiçeklerinin ne olursa olsun 15 günde bir kere temizlenmesi gerekmektedir.
Küpe çiçeğini çoğaltmak için nisan ayında sürgün dalını 10 santimetre kesip bir çay bardağı suyun içinde 1 hafta bekletip kılcal kök vermesini beklemektir. Kılcal kök veren dalı iyi bir toprağa dikmeniz durumunda bitki kısa sürede gelişip çiçek vermeye başlayacaktır.