26 Ağustos 2018 Pazar

Kültür Mantarının FaydalarıMantarlar türlerine göre sağlık açısından faydalıdır. Bir mantar türünün diğer mantar türüne göre tamamen farklı faydalar sağlaması mümkündür. Mantar çok geniş bir yelpazade sağlığa katkıda bulunmaktadır.
Mantar, birçok vitamin, mineral ve bileşenler açısından zengindir. Ayrıca doymamış yağlar ve lifler içermektedir fakat çok fazla değil.
Mantarın tıbbi özelliklerinin olduğunu söylemek mümkün. Özellikle alerjik hastalıklara, astım, bronşit, artrit, akciğer ve yemek borusu hastalıklarına karşı etkili bir alternatif tedavi olabilirler. Çin, Kore ve Japonya’da yaygın olarak kullanılmaktadır.
Mantarın Cilt Sağlığına Faydaları: Garip görünüşlü mantarlar cilt sağlığına faydalıdır. İçerdiği D vitamini yardımıyla ve selenyum ile etkili bir antioksidandır. Cilt bakımına katkıda bulunur ve aynı zamanda kuru ciltler için harika bir nemlendirici görev üstlenebilir. Bu yüzden kozmetik ve bakım ürünlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır.
Mantar cildi nemlendirir, akne sorunlarını giderebilir, cilt temizliğini sağlar, ölü hücrelerden ve yağlardan arındırır. Cildi korur, yaşlanmadan kaynaklanan kırışıklıkları giderici özelliği vardır, cilt gözeneklerini açar ve hava almasını sağlar. Dokuların yenilenmesinde etkilidir, cilde esneklik kazandırır.
Mantarın Saç Sağlığına Faydaları: Mantar saç sağlığı köklerinin güçlenmesi için gerekli hayati besinleri de içermektedir. Saçlarda kullanılan kimyasal maddelerin bıraktığı olumsuz etkilerden, saç hastalıklarına kadar birçok soruna çözüm olabilir. Mantar selenyum, bakır gibi mineraller ve D vitamini açısından zengin antioksidan olduğundan dolayı saçların sağlıklı kalmasını da sağlar.
Mantar saç dökülmesini engelleyebilir, demir eksikliğinden kaynaklanan saç dökülmesi sorunlarını giderici özelliği vardır. Mantarın iyi derecede içerdiği bakır ve demir saçlara güç kazandırmanın yanında sağlıklı kalmasını sağlar. Mantarın içerdiği selenyum ayrıca saçın yumuşamasını, sağlıklı bir görünüm kazanmasını sağlar. Selenyum ayrıca kafa derisinde meydana gelen kuru cilt parçacıklarının oluşmasını engeller, kafa derisi sağlığını korur.
Mantar Kolesterole İyi Gelir: Mantar bol miktarda protein içermektedir. Aynı zamanda mantarda lif de bulunmaktadır. Bu özelliğinden dolayı kolesterolü sağlıklı bir seviyede tutmaya yardımcı olabilen besin maddelerindendir.
Mantar Meme ve Prostat Kanserine Engel Olabilir: Mantar başta meme ve prostat kanseri olmak üzere birçok kanser hastalıklarına yakalanma riskini azaltabilir. Bunun yanında menopoz sonrası kadınlarla meydana gelen sağlık sorunlarının azalmasını sağlayabilir, göğüs kanserine yakalanma riskini azaltabilir ve içerdiği selenyum yardımıyla kanser hücrelerinin etkilerini minimuma indirebilir.
Mantar Şeker Hastalığına İyi Gelir: Mantar düşük karbonhidrat, yüksek proteinler, enzimler, vitaminler, mineraller ve lifler içerir. Böylece şeker hastaları için ideal bir diyettir. İçinde doğal enzimlerle şeker ve nişastayı parçalayarak hastalara yardımcı olur. Ve sonuç olarak endokrin bezlerinin işleyişini geliştirir. Ayrıca mantar doğal bir antibiyotiktir bu yüzden enfeksiyon eğilimli bünyeye sahip olan diyabet hastalarına yardımcı olabilir.
Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: Mantar A, B, ve C vitaminleri  kombinasyonu ile bağışıklık sistemini güçlendirir. Serbest radikallere karşı bünyeyi güçlendirirken antibiyotik özelliği ile alerjik hastalıkları giderebilir.
Kilo Vermeye Yardımcı Olur: Mantar diyet yapanlar için harika bir besin kanağı olabilir. Besinlerin kolay bir şekilde sindirilmesi ve yağ yakımına yardımcı olabilir.