3 Ağustos 2018 Cuma

Kivi Yetiştiriciliği - Kivi ne zaman dikilir?
Kivi asma yaprağına benzer yaprakları olan, odunsu bir gövdeye haiz sarıcı ve tırmanıcı bir bitkidir.Yaprağını dökme özelliğine sahiptir. Kivinin anavatanı Çin olarak bilinmektedir. Çok senelik bir bitkidir. 1900’lü senelerın başlangıcında İngiltere, Yeni Zelanda ve Amerika’da yayılmaya adım atmıştır. Bugün İtalya’da çok çok fazla üretimi yapılmaktadır. Yapraklarını her yıl döken bir bitkidir. A, C vitaminleri yönünden oldukça yüksek değerlere haizdir. Besleyici kıymeti oldukça yüksektir. Kalsiyum,demir,magnezyum oranları da muhteviyatında oldukça yüksek oranlarda bulunmaktadır. Günde 1 tane kivi tüketilerek, günlük A ve C vitaminleri karşılanabilmektedir. 

Kivinin ekim zamanı ekim ortası ve kasım ayları arasındadır. Güçlü asma yaprakları 1,8 ve 2 m aralığında güçlü sırıklarla desteklenmelidir. Kivi için sık sulama yapmak, toprağı sürmek, bitkiyi rüzgardan korumak gelişim için çok önemlidir. Ilıman iklim bitkisi olmasına rağmen, sağlıklı gelişim için soğuğa ihtiyaç duymaktadır.

Bitki mayıs ayında çiçek  açmaya başlamaktadır. Marmara ve Karadeniz bölgeleri kivi yetiştiriciliği açısından uygundur.Karadeniz Bölgesi’nde yağmurların sık yağması nedeniyle ısı düşüktür.Dona karşı çok hassastır.Kireçli olmayan, emici ve  derin topraklar üretimi için uygundur. Aşı kültürü ile üretilir.Bu yüzden olgunlaşma aralık ayına uzayabilmektedir. Son yıllarda devasa yükseklikte fiyatlarla ithal ettiğimiz kivinin ülkemizde de yetişmesi için kivi bahçe ve fidanlıkları oluşturulmuştur. Yetiştirilmesi için toprağın pH değeri, 5.5 ve 6.0 değerinde olursa bitkiden iyi verim alınması desteklenir.

Çelik yöntemi bitkinin yetişmesinde kullanılmaktadır. Yazın yeşil çelik, kışın ise odun çeliği iki ayrı zamanda kullanılır. Çeliklerin dip kısmı bitkiden en iyi verimin alınması için bıçak yardımıyla kesilir. Köklendirici sıvıya çivilerin dip kısmı batırılır. Sıvı kuruduktan sonrasında yine ilaçlandırma yapılır. Köklenmenin hızlanması için alttan geçirilen ısıtma sistemi kullanılmadır. Yazın ise ortamın nem dengesinin sağlanması önemlidir.

Sitemizde güncelleme çalışmaları devam etmektedir. 
Görüş ve önerilerinizi bizimle paylaşabilirsiniz !