2 Ağustos 2018 Perşembe

Keçi Boynuzu Ağacı, Türleri ve Özellikleri - Keçiboynuzu yetiştiriciliği
Keçi boynuzu fidanı, harnup,baklagiller familyasından olup akdeniz ikliminin bulunmuş olduğu yerlerde doğal olarak bulunan ve meyveleri yenen, herdem yeşil çalı bir nebat türüdür. Uzun ömürlü boyu 10 m. Olan bi ağaç türüdür. Sert koyu yapraklıdır. Yaprakları karşılıklı olup bileşik yaprakların boyutları 10-20 cm. Uzunluğunda damla uçludurlar. Çiçekleri ise 6-12 santimetre.Uzunluğunda açık yeşilimsi kırmızı, küçük sayıları çokçadır. Ağacın meyveleri 15-20 ağaç meyvesinin orta tabakası taze iken yumuşak ve hoştur. Her meyvenin içerisinde 15 kadar sert kabuklu yassı tohumlar bulunur.


Birkaç yüzyıl öncesine kadar şeker yerine veya yapılan tatlılarda genel olarak harnup kullanılırdı. Keçiboynuzunun en iyi özelliği nefes darlığına baya etkili olmasıdır. Keçiboynuzunun nefes darlığına karşı etkin olan maddesi başka aslabir bitkide bulunmamaktadır. Etkin madde alerjik ve astım hastalıklarında da etkisi baya yüksektir. Alerjinin neden olduğu nefes darlığı şeklinde rahatsızlıklarda büyük başarıyla uygulanır.Kortizon tedavisinden başka bir yol bulamayan, alerjik nefes darlığı olan senenin belli mevsimlerinde öksürük krizlerinin olduğunu özetleyen çoğu insanoğlunun, keçiboynuzunu uygulamaya başladıktan sonra derhal tesirini gösterip rahatlamaya başladıkları görülmektedir. Guatır dan dolayı nefes darlığı rahatsızılığı çeken hastalar içinde olumlu neticelar alınmıştır.

Keçiboynuzunda bulunan gallik asit insan sağlığı üstünde çok yönlü tesirleri olan bir maddedir.

Maddenin etkilerini yükselten takviye meydana getiren keçiboynuzunun içindeki promotor maddesidir. Keçiboynuzunun sağlımız için keçiboynuzun faydaları; ağrı kesici, alerjiye karşı, astıma karşı, bakteri yok edici, kansere karşı koruyucu benzer biçimde özellikleri vardır ek olarak gıda maddelerinde E410 gösterilen kıvam arttırıcı katkı maddesi olarak kullanılır.

Keçiboynuzu ve çekirdekleri öğütülerek herhangi bir şey pişirir şeklinde veya pekmez yapılarak tüketilir. Keçiboynuzu çağımızın korkulu rüyası olan akciğer kanserinin önlenmesinde fazlaca etkilidir.

Keçi Boynuzu Pekmezinin Faydaları, halk dilinde keçiboynuzu olarak malum harnupun, sağlıklı ve naturel beslenme açısından oldukça büyük önemi vardır ve muhteviyatında çok az oranda yağ barındırmasından dolayı kalori kıymeti de oldukca düşüktür. Kalori düşüklüğü ise kilo sorunu olanlar için büyük bir üstünlük sağlamaktadır. Zira bu sebeple kilo alırım düşüncesi ile korkarak keçi boynuzu pekmezini tüketmekten kaçınan kişilerde iç huzuruyla bu şifalı pekmezi tüketerek yararlarından yararlanabilirler.

Ancak uzmanlar çoğu zaman şeker şu demek oluyor ki diyabet rahatsızlığı olan kişilerin keçi boynuzu pekmezini tüketmemelerini bildirmektedirler. Bu pekmez tüketimi sonrasında kişilere uzun süre tokluk hissi vermesi ile bilinir. Ayrıca çağımızın en önemli ve tehlikeli hastalığı olarak bilinen kanser hastalığında olduğu benzer biçimde iktidarsızlık sorununda da çok büyük yararları etkilere sahiptir.

Keçi boynuzu diğer adıyla ise harnup meyvesinin bünyesinde yer edinen gallik asidi insan sağlığı açısından büyük faydalara haiz olan öyle bir maddedir ki, bu maddenin insan sağlığı açısından ne kadar faydalı olduğu bilinip anlaşılsa eminiz ki hiç kimse keçi boynuzu meyvesini ve pekmezini mutfaklarından ne olursa olsun eksik etmezler. Bu değerli madde gallik asit insan sağlığı için mucizeler yaratırken bu maddenin özelliklerini ve yararlarını artırarak destek olan öteki bir madde ise promotor madde çeşitleridir.

Keçi Boynuzu Pekmezinin Faydaları
Keçi boynuzu pekmezi içeriğinde barındırdığı kalsiyum açısından oldukça zengin olmasının yanı sıra ihtiva ettiği E vitamini ile kemik erimesi, grip, öksürük, nefes darlığı, göğüs yumuşatma, balgam söktürücü, soğuk idraknlığı ve özellikle sigara tiryakilerine karşı büyük faydalar sağlamaktadır.


Düşük selüloz tesiri ile gastirit ve bağlarırsak hastalıklarına karşı iyileşme sağlamaktadır. Ayrıca mide ile bağırsaklarda meydana gelen gazların atılmasına yardımcı olarak mide şişkinliğine karşı iyi gelmektedir. Sindirim sistemine bağlı olarak, bağırsak parazitleri, solucan, tenya, bağırsak kurtları diye adlandırılan zararı dokunanları temizleyerek sindirim sistemini ve mideyi güçlendiriyor. Yüksek oranda bünyesinde yer alan vitamin ve mineral içeriği yardımıyla diş etleri ve dişler üzerinde büyük oranda faydalı etkisinde bırakır sağlıyor. Keçi boynuzu pekmezi devasa yükseklikte oranda natürel şekerler ve varlıklı içerikli mineraller ve A, B, B2, B3, D vitaminleri içinde ne olduğu ile natürel besin kuvvet kaynağı olarak biliniyor. Ek olarak zengin oranda taşıdığı, potasyum ve sodyum içeriği yardımıyla akciğer, karaciğer ve kan basıncı hastalıklarında vücuda koruma sağlıyor. Kalp hastalıklarında doğal destekleyici rolü oynayan keçi boynuzu meyvesi ve pekmezi çoğu zaman büyük küçük herkesin korkulu rüyası olan akciğer kanseri rahatsızlığına karşı % 90, a kadar koruma sağlamanın yanı sıra çeşitli sebeplerden dolayı insan vücuduna yerleşen radyasyonu temizleyerek dışarıya atıyor özellikle de işi gereği her gün bilgisayarla karşı karşıya kalan kişilerin düzenli olarak aksam sabah 1 çorba kaşığı keçiboynuzu pekmezi tüketmeleri tavsiye ediliyor. Ayrıca tertipli olarak bu pekmezi tüketmek cilt sağlığı açısından da büyük örutubet taşımaktadır. Cildin yaşlanma etkilerini en aza indirerek cilde sağlıklı bir görünüm kazanmıştırrmasının yanında canlılık ve parlaklık kazandırıyor.


Çok besleyici ve gıda değeri yüksek olan bu organik ve sağlık deposu olan keçiboynuzu pekmezi, alerjik astım, astım, nefes darlığı, akciğer kanserine engel olucu özellikleri vardır. Ek olarak iktidarsızlık, balgam söktürücü erkeklerde meni ve yumurta sayısı artırıcı etkilere sahiptir. Keçi boynuzu doğrusu diğer adıyla harnup pekmezinde mevcud leziz tat bazı kişilerde ağızlarda burukluk hissi verebilir. Kıvamında ise pelteleşme ve koyuluğa rastlanabilir. Keçiboynuzu pekmezinde meydana gelen bu değişikliklerin nedeni ise keçiboynuzu meyvesinin toplanır toplanmaz kurutulmadan pekmez imalatının yapılmasıdır. Yani ise keçiboynuzu meyvesi toplandıktan sonrasında kırılarak kuruması sağlandıktan sonrasında pekmez yapım işlemine geçilmesi pekmezin kıvamı ve lezzeti açısından daha leziz pekmez elde etmek mümkün olacaktır.