7 Ağustos 2018 Salı

Kaynana Dili Çiçeği (Dikenli İncir) Yetiştiriciliği - Frenk İnciriBitkileri sevmeyen insan yoktur. Her insan bir bitki görmüş olduğunde içi refah dolar. Kimi insan da evinde bir bitki yahut bir çiçek yetiştirmeyi çok sever. Gerekli şartları sağlayarak siz de evinizde sevmiş olduğunuz bir bitkiyi üretebilirsiniz. Kaynana dili çiçeği, kışa oldukca dayanıklı bir bitkidir. Görünüm itibari ile kaktüse benzeyen bir çiçektir. Etli yaprakların birleşiminden oluşan bir çiçektir. Gül misali üzerinde dikenleri bulunur.

Kaynana dili bitkisi, güneş ışığından etkilenmeyen bir bitkidir. Çiçeğinizi çok sıcak ve çok soğuk ortamlarda bırakmamaya özen gösterin. Bu bitkinizin ömrünü kısaltabilir.
Çiçeğinizin bulunmuş olduğu ortamda cereyan olmamasına özen gösterin. Bu durumda çiçeğiniz yetişemez.
Çiçeğinizin saksı değişimini 6 yılda bir olacak şekilde yapabilirsiniz.
Sulama şekli önemlidir. Hangi gün ve hangi saatte sulama yapmış olduysanız yine aynı şekilde sulama işleminizi gerçekleştirmelisiniz.
Kaliteli bir toprak kullanmaya özen göstermelisiniz. Ek olarak toprağınızın pH değerini kontrol etmelisiniz.

 Kaynana Dili Çiçeği Nasıl Çoğaltılır?
Yazları temmuz- ağustos benzer biçimde, yaprakları kökünden ayrılır. Kaynana dili çiçeğini siz de yetiştirmek istiyorsanız yapmanız gereken, ince kumu küçük bir saksının içine doldurmak olacaktır. Arkasından kökünden ayrılan yaprakları saksıya yerleştirin. Köklenme zamanında azca su verin. Köklenme bittikten daha sonrasında, bitkinizi daha büyük saksılara alabilirsiniz. Yayvan kaplarda bitkinizi yetiştirmek daha iyi olacaktır. Çoğaltmak için uygun dönemi bekleyerek kaynana dilini çoğaltmanız mümkündür. Yaz ayların ortasında kolayca gerçekleştirebileceğiniz çoğaltma ile sizde kaynana dilinin sayısını artırabilirsiniz.

Kaynana Dili Çiçeği neye iyi gelir?
Kaynana dilinin yapraklarını dikenlerinden temizleyerek yakı yapımında kullanabilirsiniz. Ağrılı romatizma hastalığı bulunan kişiler bu bitkiyi gönül rahatlığı ile kullanabilirler. Bununla birlikte tam bir antioksidan deposudur. E vitamini açısından da çok zengindir. Stresi azaltmak için alternatif ürün olarak kullanılabilir. Tam bir mineral deposudur. Vücut direncini arttıran bir özelliğe sahiptir. Eğer siz değerli üyelerimizin de yukarıda sayılan türde bir rahatsızlığınız bulunuyorsa, rahatlıkla bu bitkiyi kullanabilirsiniz.

Kaynana Dili Yaprağının Faydaları
Kaynana dili bitkisinin meyvesi kadar yaprağı da çok yararlıdır. Kaynana dili bitkisi yaprağını yemeklerinizde kullanabilirsiniz. Bununla beraber güzellik için de kullanabilirsiniz. Kaynana dili yaprağı ile güzel bir cilt maskesi elde edebilirsiniz. Organik saç boyası elde ederek saçınızı boyamak amacı ile de kullanabilirsiniz. Yüksek tansiyonu engeller. Meyvelerinin tok tutma özelliği yardımıyla bir çok diyetisyen tarafınca önerilmektedir.

Kaynana Dili Çiçeğinin Anlamı
Doğada bulunan her şeyin bir anlamı vardır. Çiçeklerin de kendine özgü bir anlamları bulunmaktadır. Kaynana dili çiçeğinin farklı anlamları bulunmaktadır. Türkçe olarak anlamı, ‘Eşek inciri’, ‘Hint inciri’, ‘Dikenli incir’ yada ‘Frenk inciri’ anlamlarına gelmektedir. Halk dilindeyse ‘kaynana dili’ anlamına gelmektedir. Olgunlaşmadan önce kaktüse benzeyen bu bitki, olgunlaştıktan hemen sonra erguvana benzer. Fazla suya ihtiyaç duymaz. Toprak ayrımı yapmayan bir bitkidir. Kaynana dili çiçeği kışı seven bir bitkidir. Bu bitki, ne kadar kış soğuğuna maruz kalırsa, yazın o denli çok çiçek açar. Bitkinin çiçeği olan kaktüs, bir çok hastalığa şifa olur. Ancak öncelik ile bilmenizde yarar olan kaktüsün zehirli olup olmadığıdır. Eğer kaktüs zehirliyse canınızdan bile olabilirsiniz. Dikkatli olmakta yarar vardır. Yüksek tansiyonu engeller. Tok tutucu bir özelliğe sahiptir. Kemik ve kasların gelişimini destek sunar. Stresi yatıştırıcı bir özelliğe sahiptir. İshal rahatsızlığına da çok iyi gelir. Bu bitkinin bakımı da çok kolaydır. Gübreleme işlemi için uygun aylar mayıs- ağustos arasıdır. Saksı değişimini her yıl yapmanıza gerek yoktur. Budamaya ihtiyaç duymayan bir bitkidir. Bu bitkiyi sizler de evlerinizde üretebilirsiniz. Gerekli şartları sağlamış olduğunuzda gönül rahatlığı ile bu bitkiyi tüketebilirsiniz.