15 Ağustos 2018 Çarşamba

Kauçuk Çiçeği Bakımı ve Yetiştirilmesi
Latincesi ‘’Ficus deltoidea ‘’  , İngilizcesi  ‘’mistletoe fig flower’’ dir.Geniş yeşil yapraklı salonların güzel  çiçeklerinden biridir.Yaprakları her daim yeşildir.Bazı çeşitleri vardır fakat genel olarak aynı özellikleri gösterirler ve aynı bakım uygulanır.


 İklim isteği :
Kauçuk Sıcak ve havadar yer ve bölgeleri sever. Bulundukları ve konuldukları yerler  aydınlık ama yarı gölgeli yerler olmalıdır.Direk güneş ışığından kotunmalıdır.

Kauçuğun sıcaklık istekleri ortalama 15-27 C arasıdır. Kış zamanlarda ortam sıcaklığı 10 derecenin altına düşen yerlere konmamalıdır.

 Toprak isteği :
kauçuk için saksı hazırlanırken  2 kısım tınlı(organik) toprak ve 1 kısım torf karışımı kullanılabilir.Komple torf karışımına doğal gübrelerle ekleme yapılarak hazırlanbilir.

Saksı değiştirme:
Her yıl mart-nisan aylarında yapılır. Köklerdeki hastalık yapraklarda kahverengi lekelerin görülmesine sebep olabilir. Bu durumda hemen saksı değiştirilir. Saksı değişimi sırasında hastalıklı kökler kesilip çıkartılır.


Üretme  Tekniği
Kauçuk üretimi çelik ve havai daldırma ile yapılır.Çelikler tepe veya gövde çeliği olarak hazırlanabilir. Tepe çelikleri ile kısa zamanda büyük bitki elde edilir. Çelikler ocak-şubat aylarında yan sürgünlerin uçlarından 25-35 cm uzunluğunda ve boğumun altından meyilli olarak kesilir. Her bir çelikte 3-4 yaprak bulundurulur. Çelikler kesildikten sonra bir miktar sütü akar. Dip kısmı bir bezle silindikten sonra torf veya harç içinde köklendirilir.

Gövde çelikleri odunlaşmamış dallardan hazırlanır. Çelikler yaprakla dalın birleştiği boğumdaki gözün altından eğimli olarak kesilir. Her bir çelikte bir göz ve bir yaprak bulundurulur. Yukarıda anlatıldığı gibi dip kısmı bir bezle silindikten sonra köklendirme yapılır. Buharlaşma yüzeyini artırmak için yaprak rulo şeklinde bağlanır. Ortam sıcaklığı 27 ºC civarında tutulur. Sisleme yapılarak nem sağlanır. Bu şekilde 4-5 hafta içinde köklenme sağlanır. Köklenen çelikler hazırlanan harç içine dikilir.

Havai daldırma yapmak için gövde sürgünün 50-60 cm altından yatay olarak yarıya kadar kesilir. Kesilen yere küçük bir tahta parçası konur. Alt ve üst kısımları yosunla sarılarak bağlanır. Yosun sürekli olarak nemli tutulur. Bu Ģekilde 6-7 hafta içinde köklenme gerçekleĢir. Bu yöntem mayıs-temmuz ayları arasında yapılır. Köklenme olduktan sonra köklerin altından kesilir ve yeni bitki ana bitkiden ayrılır. Daha sonra harç içine dikim yapılır.

Kauçuk  Su İsteği : Yaz dönemin bolca  sulama yapılır. Yazın sıcak havalarda nem oranını artırmak için yapraklar ıslak bir bezle silinir ve su püskürtülür. Kışın verilen su miktarı azaltılır.
Yazın az sulama veya kışın çok sulama yapılırsa bitki güzelliğini kaybeder.


Kauçuk Bakımı
*Gübreleme, Nisan-ağustos ayları arası haftada bir, 2 g/Ɩ kompoze gübre verilir.

*Bitkinin kışın soğuk ve havasız yere konulması durumunda yaparak dökülmesi görülür.

*Yaprak dökülmesi  ayrıca ışığın az olduğu,nemin az olması ve besin eksikliğinde de görülür.
*Çok yapraklanması durumunda da yine daha aydınlık alana taşınmalıdır.