9 Ağustos 2018 Perşembe

Karadut Yetiştiriciliği - Bakımı, Faydaları


Karadut fidanı, Karadut çok yararlıdır. Karadut kansızlığa da iyi geliyor. Nisan ve mayıs aylarında çiçek açıyor. Karadut içerdiği  vitaminlerle bir çok rahatsızlığa da iyi geliyor. Karadut ekşi oluyor ve az dayanıyor. Kurusu olmuyor. Daha çok şurup yapmada kullanılıyor ve dut şurubu doktorlar bakımından da çok kıymet taşıyor. Diş etlerindeki iltihaplara iyi geliyor.

Beyaz dutta oldukca bolca şeker var ise da, kara dutta şeker oranı ancak %2 kadar oluyor. Karadutun ateş düşürücü özelliği de vardır. Karaduttan faydalanmak gerekiyor. Çocuklara bolca bolca yedirmek gerekiyor. Karadutun faydaları içinde kurt düşürme tesiri de vardır. Karadutun yapraklarıda faydalı oluyor. Ek olarak idrar söktürüyor.
Karadut fidanı nasıl yetişir ?Karadut ağacı uzun süre yaşayan ağaçlardır. Yumuşak topraklarda iyi yetişir. Çünkü kökleri çok derinlere gidiyor. Sulak topraklarda kök çürüğü hastalığına, kireçli yerlerde de sarılık hastalığı oluyor. Karadut fidanlıklarda tohumdan gelişiyor. Sonrasında iyi cins dut ağaçlarından alınmış çeliklerle aşılanıyor. Aşılı karadut fidanları bahçeye, tarlaya dikilirken köklerin çevresine iyice çürümüş gübreyle karıştırılmış toprak dolduruluyor. Karadut fidanları birbirinden en aşağı 6-7 metre aralıkla dikiliyor. Yoksa fidanlar iyi güneş alamaz ve gelişemez. Karadut ağaçlarının bulunduğu topraklar yazın 1-2 kere çapalanıyor. Yazın şerbet halinde çiftlik gübresi veriliyor. Karadut fidanı 8-10 metreye kadar boylanabiliyor.

15 ile 38 derece sıcaklıklara haiz iklimlerde yetiştiriliyor. Işık ve ısı isteği yüksek oluyor. Yapraklar 10-20 santimetre uzunluğunda ve 6-10 santimetre genişliğinde oluyor. Alt yüzeyi tüylü, üst düzeyi pürüzlü ve kısa sert tüylüdür.Karadut fidanının iklim istekleri:

Türkiye'nin meyve fidanı yetiştirilen bir çok yerinde dut ağacı rahatlıkla yetişiyor. Dut, daha çok sıcak ılıman ve bol miktarda güneşli bölgelerde yetişiyor. Karadut fidanı ılıman iklimden sutyopik iklime değişen farklı ekolojik şartlarda iyi geliyor, ısı isteği 24- 28 derecedir. Senelik yağış isteği 600-2500 mm civarındadır. Yağışı azca olan yerlerde sınırlı gelişim gösteriyor. Yalnız fazla sulama yapraklardaki protein ve karbonhidrat içeriğini düşürüyor. Verimli topraklarda 10 gün aralıklarla, killi topraklarda ise 15 gün aralıklarla sulamak gerekiyor. Karadut fidanları ülkemizde, Akdeniz Bölgesin'de ve Doğu Anadolu Bölgesinde derhal her yerde karadut yetişiyor.Karadut fidanının toprak istekleri:

Dut ağacı, en iyi tınlı-kumlu, tınlı veya killi-tınlı topraklarda yetişiyor. Özellikle karadut fidanlarının dikildiği yerde, taban suyu toprak yüzeyine yakın olmalıdır. Karadut fidanları tuzlu topraklar hariç, toprak ve iklim koşulları bakımından seçici olmuyor. Sığ topraklarda fidan dikimi tavsiye edilmiyor. Derin topraklarda iyi gelişme gösteriyor ve kireçli, kuru toprak ve kumlu topraklar üzerinde de yetiştirmeye uygun oluyor.Karadut fidanı sulama:

Dut fidanları kurağa karşı diğer bir çok meyve türüne oranla dayanıklı oluyor. Fakat kurak mevsimlerde sulamaya ihtiyaç duyar. Kökler çok susuz kalırsa fidanlar güzel gelişemez ve  meyveleri tam olgunlaşmadan dökülür. Bunun yanında topraktaki fazla su da vermek iyi olmaz. Çünkü su ile doymuş topraklarda kök uçları zararlanarak büyümenin durmasına neden oluyor. Ek olarak, mantarlı hastalıklar bu bölgelerde çok çoğunlukla görülmeye başlıyor. Karadut fidanlarının toprağı nemli olduğu sürece iyi gelişir ve ürün verimi artar. Yazları sıcak ve kurak dönemlerde ağaca iyi gelen toprak nemini korumak için fidanlara sulama yapmak gerekiyor. Bu şekilde dut ağaçlarının ürün verimi % 50 kadar artıyor. Sadece karadut fidanlarına verilecek olan suyun kalitesi iyi olmalı ve aşırıya kaçılmamalıdır.