4 Ağustos 2018 Cumartesi

Kamkat (Kumkuat) Yetiştiriciliği


Kamkat ülkemizde ve dünyada kabuğu ile beraber yenen tek narenciyedir. Çok hoş bir tada ve aromaya haizdir. Boyutlarından dolayı ufak portakal olarak da adlandırılıyor. Ana yurdu Çin'dir. Ülkemize Batum'dan giriş yapmıştır. Yakın zamana kadar süs bitkisi olarak değerlendiriliyordu. Bir tek son yıllarda bir meyve olarak yetiştiriliyor ve tüketiliyor. Dikimden sonraki yıl hemen meyve alınması cazip taraflarından biridir. Dekara 80-100 ağaç dikilebiliyor. 4 metreye kadar boylanıyor. Bir ağaçtan 4. Yıldan itibaren 15-20 kilo meyve almak mümkündür.

İklim ve toprak: Kamkat bir turunçgil meyvesidir. İklim ve toprak istekleri öteki turunçgillerle benzerlik gösterir. Eksi 5 dereceye kadar dayanabilmektedir. Ülkemizde Akdeniz, Ege ve Doğu Karadeniz bölgesinde açık alanlarda rahat bir şekilde yetişir. öteki bölgelerde ise evlerde saksılarda yetiştirildiği görülmektedir. Kamkat yetiştiriciliği için tınlı ve derin topraklar idealdir. Toprak mevzusunda çok aşırı seçici değildir. Taban suyunun olmaması gerekir. 


Fidan Yetiştiriciliği: Kamkat anaçlar üzerine aşılanarak çoğaltılmaktadır. Kasım ayı sonucunda ve Aralık ayı başlangıcında anaç üretimi için tohumdan ekim yapılır. 45 - 60 günde tohumlar çimlenip 10-15cm yüksekliğine geliyor. 5-6 yaprakları oluşunca torbaya aktarılıyor. Torbada göz aşısı yapılır. Ortalama 15 gün hemen sonra aşı gözü çözülerek büyümeye bırakılır. Tek gövde halinde büyütülüyor. 50 santimetre geldikten daha sonra üst kısmından budanır ve fidan haline getirilmiş oluyor. Tohum ekiminden kamkat fidanı oluşuncaya kadar geçen süre yaklaşık olarak 20 aydır. Dikim: Öncelikle arazi derin sürülür. Taban suyu seviyesinin olmaması gerekiyor. Daha sonrasında 40-50 santimetre derinliğinde çukurlar açılıyor. Hazır fidanlar bu çukurluklara dikilir. Can suyu verilir. Bakım: Gübrelemeye karar vermeden önce toprak analizi yapılmalıdır. çözümleme sonuçlarına gore gübreleme yapılır. Genellikle potasyum sülfat kasım ayında, trigliserid fosfat kasım ayında, azotlu gübre Ocak-Şubat ve Nisan-Mayıs aylarında ikiye bölünerek verilir. 3 yaşlarında bir kamkat ağacına 250-300 gram potasyum sülfat, 250-300 gram fosfatlı gübre ve 500-600 gram azotlu gübre verilir.