17 Ağustos 2018 Cuma

Kamelya Çiçeği Yetiştiriciliği ve Bakımı
Bitki çalıgillerdendir ve sürekli yeşil kalmasıyla bilinmektedir. Hem bahçelerde, hem de ev ortamlarında kolaylıkla yetiştirilebilir. Ancak saksı içerisinde yetiştirmek istiyorsanız mutlaka Camellia Japonica’yı tercih etmelisiniz.
Özellikleri: Küçük bir ağaç veya geniş bir çalı olabilmektedir. Bahçede bakıldığında 4-5 metre boyuna kadar uzanabildiği gibi, saksı içerisinde yetiştirildiği taktir de budama yaparak 70-90 santim boylarında bakılabilir. Yaprakları elips veya oval şekilde olur sert, yüzeyi parlak ve ucu sivridir. Her mevsim yaprakları üzerinde kalır, kış aylarının sonlarında ve ilkbaharın başladığı zamanlarda çiçek açmaya başlar. Ayrıca çiçekleri kokmaz tamamen kokusuzdur.
Bakımı: Bitki çiçeklerini kış aylarında açmaya başladığı için ilk baharın ilk aylarında tutulduğu ortamın sıcaklığı 5-8 derece olarak ayarlanmalıdır. Bitki sıcak, rüzgar olmayan ve yarı gölge kıvamında olan yerleri çok sever. Kesinlikle çok fazla gölge olan ortamlarda tutulmamalıdır, bu ortamlarda çiçek tomurcukları ölür ve dökülmeye başlar. Aynı şekilde kesinlikle güneşin direkt geldiği yerlerde de tutulmamalıdır.
Toprak: Bitki özellikle asit içeriği yüksek olan topraklarda iyi yetiştirilir. Kireçli topraklarda bakılamaz, kireçli toprağa ekilen kamelya hemen solar, sararır ve yapraklarını döker. Eğer evde saksı içerisinde bakıyorsanız toprağı az miktarda olacak şekilde kırmızı killi toprak, çok iyi olan bahçe toprağı, biraz kestane toprağı, biraz saf olacak şekilde torf, yakılmış çiftlik gübresi,perlit ve ponza taşı karışımında oluşmalıdır.
Su: Bitki bir çok çiçeğin aksine özellikle kış ayları ve çiçek açtığı dönem olmak üzere, hemen her zaman suya ihtiyaç duyar. Özellikle de çiçek açma döneminde toprağının, her zaman nemli tutulması gerekmekte ve sürekli bol su verilmesi gerekmektedir. Bununla birlikte yaz aylarının başlaması ile çiçeğin gelişiminin daha iyi olması içi verilen suyun azaltılması gerekmektedir.
Kadife Çiçeği Yetiştiriciliği - Kadife Çiçeği Bakımı