17 Ağustos 2018 Cuma

Kadife Çiçeği Yetiştiriciliği - Kadife Çiçeği BakımıAçıkhava süs bitkilerinin en popüleri kadife çiçeği, bahçenize turuncunun her tonuyla baharı erkenden getirebilir.
Mevsimlik olarak yetiştirilen kadife, güneşli balkon ve teraslar için de uygundur. İlkbahar sonundan sonbahara kadar çiçek açmayı sürdürür. Turuncunun her tonuyla bulunduğu yeri bir karnavala dönüştürür.
Tohum ekimi Mart ile Mayıs arasında yapılan kadifenin ekim zamanı yaklaşıyor. Bahçeniz, terasınız ya da balkonunuz için güzelim rengiyle iyi bir alternatif olabilir. Bol güneşli alanları sevdiğini ve yıllık bir bitki olduğunu aklınızdan çıkarmayın.
Papatyagiller familyasından olan kadifenin başlıca türleri şunlardır:
Katmerli kadife çiçeği: Fransız kadife, sarı renkli çiçek açan kadife ve diğer melez türler.
Katmersiz kadife çiçeği: Ebruli gibi karışık tonda olanlar, küçük sarı çiçekli olanlar.

Kadife Çiçeği Bakımı

Tohum ekimi

Suyu iyi çeken bir torfa ekim yapın. Mart-Mayıs arası ekim için uygundur. 7-14 gün arasında çimlenir. Çimlenmeye yardımcı olduğundan ışıklı alanda tutun.

Bakımı

Her türlü toprağa ve iklime uyum sağlayabilir. Fakat fazla soğukta bırakmayın. Yaz mevsiminde çiçeklenir. Güneşli alanları sever. Fazla susuz bırakmamalısınız.

Çoğaltılması

Tohum ile çoğaltılır. İlkbaharda ekilen tohum hızla çimlenir. Her yıl tohumunu alabilirsiniz.

Yetiştirme Talimatları

Büyüdüklerinde kaplara veya 7,5 cm’lik saksılara alın. Donma riskine karşı sıcak bir yerde tutun. Ardından birbirinden 30 cm uzaklıkta dikim yapabilirsiniz.