16 Ağustos 2018 Perşembe

Japon Şemsiyesi - Şemsiye Çiçeği YetiştiriciliğiDilimizde Japon şemsiyesi veya şemsiye çiçeği diye adlandırılan bu çiçeğin yaprakları koyu yeşil bir sap üzerinde bir şemsiyenin telleri gibi aralıklı olarak çevreye doğru açılmış durumdadır.
 
İstediği ortam: Yaz aylarında 20-25 derece sıcaklık ister. Kış dönemlerinde 10-15 derece sıcaklığı olan yerlerde bulundurulmalıdır. Çevre sıcaklığı 10 derecenin altına düştüğü takdirde bitki zarar görür, yapraklarda bozulmalar başlar. Bulunduğu ortamın orantılı neminin yüksek olması gerekir. Yüzde 75-80 nem Japon şemsiyesi için uygundur. Aydınlık ve yarı gölge yerlerde bulundurulmalı, doğrudan güneş ışığına maruz kalmamalıdır.

Üretimi: Üretimi tohumla, çelikle ve ayırma ile yapılır. Tohumla üretimi için ocak-şubat aylarında tohumları hacim olarak 2 kısım tınlı toprak, 2 kısım turba yosunu ve 1 kısım kum karışımından elde edilen harca ekilir. Ekim kasalarının bulunduğu ortamın sıcaklığı 18-20 derece, kasaların sıcaklığı ise mümkünse 25 derece olmalıdır. Çimlenen bitkiler birbirine değmeyecek şekilde başka kasalara şaşırtılır.
Çelikle üretimi için üzerinde yapraklar bulunan saplar, uçlarından itibaren 5-8 cm uzunluğunda kesilerek çelikler hazırlanır. Sapın ucundaki yaprakların da yarısından kesilerek kısaltılması gerekir.Su ve gübre ihtiyacı: Her 2-3 yılda bir kez mart-nisan aylarında saksısının değiştirilmesi gerekir. Gelişme döneminde 2 haftada bir kez 1 gram kompoze bir gübrenin 1 litre suda eritilerek 8-10 saksıya paylaştırılması suretiyle gübrelenir. Bol suya ihtiyacı vardır. Saksıların altlarında bulunan tabaklarında devamlı ve bol su bulundurulmalıdır. Yaz aylarında yapraklarına sık sık su püskürtülmelidir. Kuruyan yapraklar ve yaprak uçları halen yeşil olan doku zedelenmeden kesilerek uzaklaştırılmalıdır.

Tohum:


Sitemizde güncelleme çalışmaları devam etmektedir. 
Görüş ve önerilerinizi bizimle paylaşabilirsiniz !