2 Ağustos 2018 Perşembe

Isırgan Otu Yetiştiriciliği - Nasıl ekilir?Isırgan Otu Yetiştiriciliği, Latince adı Urtica olarak bilinen ve halk içinde dolayan diken, gidişken otu benzeri adlar verilen ısırgan otu kanser tedavisine çok iyi geldiği söylenen ve vücut hücrelerinin yenilenmesini sağladığı için bilinen çok faydalı bir bitkidir. Çoğu çeşit kullanım alanına sahip olan bu nebat özellikle Ege tarafında yiyecek olarak da tercih edilmektedir.

Isırgan otu aslına bakarsak yabani bir ottur, çok kolay ve çok hızlı yayılarak yetişmektedir. Aşağı yukarı dünyanın tüm bölgelerine yayılmış elliden fazla çeşidi vardır. Son zamanlarda özellikle ekimi yapılsa da yol kenarlarında, tarlalarda, bahçelerde, duvar diplerinde yabani olarak yetişenleri de çok miktarda görülür. Nemli toprakları seven bu ot çok güçlü bir C vitamini, histamin ve asetilkolin sahibidir. Yeniden ekim yapmaya gerek kalmaksızın ekim yapılan toprakta senelerce ürün alınabilmektedir. Çok güçlü bir savunma mekanizmasına sahip olan, herhangi bir önlem alınmasa dahi dona, nebat zararı dokunanlarına karşı kendi kendini korur.

Isırgan otu yetiştiriciliği, ekim yapmak isteyenler için Nisan, Haziran ve Eylül, Ekim ayları arasındaki periyotlar tercih edilebilmektedir. Fidelerin birbirine olan uzaklığı yayılmacı bir bitki olduğundan bir metreye yakın olması daha iyi olur. İlk yılda daha iyi ürünler almak için fidelerin yanına asmalarda olduğu gibi dayanak yapılmaktadır. Çok kolay ürün alınır ancak ikinci senenin sonucunda alınan ürün miktarı baya bir artacaktır. İkinci yılın sonlarında hektar başına 2.5 ton  ürün alınabilir. Isırgan otu yaprakları tüylüdür, deri ile temas ettiği zaman kaşınma hissi bırakacak formik asit ihtiva eder. Ek olarak bitki demir bakımından da fazlaca zengindir. Yaprakları yeşil renklidir, birbirine çapraz konumlanmıştır, kenarı dişli ve oval biçimlidir. Isırgan otu yayılmacı politikasını yetişirken toprağa saçtığı tohumlar ile sağlar ve kökü de rizom gibidir.

 Isırgan otu yetiştiriciliği, yetiştirirken dikkat edilmesi gereken en önemli hususlar ise ekim zamanlarına dikkat edilmesi, gübrelemenin doğru yapılması ve zirai ilaçlardan, nebat koruma maddelerinden kaçınmasıdır. Toprağın nemli ve sulu bir arazi olması da ısırgan otu yetiştirmek için oldukça önemlidir.