20 Ağustos 2018 Pazartesi

İğde Fidesi Dikimi ve BakımıEski zamanlardan beri insan sağlığına faydalarıyla bilinen meyvelerden iğde yapraklarının şekli, renkleri ve hoş görüntüsü ile de dikkatleri üzerine çeker. Türkiye’de en çok Güneydoğu ve İç Anadolu Bölgesi'nde yetiştiriciliği yapılır. Böbrek rahatsızlığı ile birlikte birçok hastalığa iğdenin iyi geldiği bilinir. 
Çeşitleri: İğdenin şekli ve yetiştirildiği bölge bakımından birçok çeşidi bulunmaktadır. Bunların yaygın olarak bilinenleri; kuş iğdesi, sultan iğdesi, kırmızı iğde ve Japon iğdesidir.
İklimi: İğde hemen hemen her yerde yetiştirilebilme imkânı olan bir meyvedir. Fakat özellikle karasal iklimin hakim olduğu bölgelerde yetiştirilirse daha çok verim alınabilmektedir.
Yapısı: İğde meyvesinin ağacı uzundur. Yaprakları ise uzun ve dardır. Kenarlarında küçük tüyler bulunan iğdenin dalları dikenlidir. Bu nedenle daha çok bahçe kenarlarında çit görevi görmesi amacı ile de dikilmektedir. Haziran sonu Temmuz başı gibi çiçek açarlar ve çiçeklerinin yapraklarının iç tarafı sarı, dışı ise gümüş renginde olur.

Dikimi: İğdenin en önemli özelliği azotu kökünde depolayabilmesidir. Bu nedenle besin bakımından çok zengin olmayan topraklarda bile yetiştirilebilir. Kireçli ve tuzlu toprağa dayanıklıdır. Dikimi için güneşli ve sıcak yerler olması gerekmektedir. İğdenin dikimi  iğdenin yaprağından çelik alınarak yapılır. Toprakta çok derin olmayan oyuklara iğde çeliği yerleştirilir ve üzeri sıkıca toprakla kapatılır. Toprakla bütünleşebilmesi için az miktarda su dökülür.
Çelik alma: İğde ağacında çelik alma işlemi son yıl sürgünlerinden  yaklaşık olarak 20-25 cm kesilerek yapılır. Alınan çeliğin her iki ucu da kesilir. Toprağa gelecek olan kısım 45 derecelik açı ile konularak üzerine 1-2 çizik atılır.
Bakımı: İğde dikildikten ve uygun koşullar sağlandıktan sonra ek olarak bakım istemeyen bir meyvedir. Kurak ve çok sıcak bölgeleri sevdiği için düzenli sulama gerekmez.
Budama: İğde ağacının verimini fazlalaştırmak ve daha sağlıklı bir ağaç elde etmek için yılda bir kere budama yapılması şarttır. İğde meyvesi için budama zamanı genellikle yaz döneminin ortasında yani çiçeklenme dönemi bittikten sonradır.
İğdenin faydaları;
- ishali durdurur
- öksürüğe iyi gelir
- vücut direncini artırır
- bağırsağa faydalıdır
- idrar sorunlarını düzenler
- mide bulantısını ve kusmayı önler
- ağzı temizler
- soğuk algınlığına iyi gelir
- grip önleyicidir
- cinselliği artırır
- egzamayı giderir
- böbrekleri çalıştırır

İğde nasıl kullanılır :
İğde ağacı meyvesinin yenilebileceği gibi çiçekleri suda haşlanarak çayı yapılabilir. Hoş kokusu ile bahçeleri süsleyen iğde çiçeği koklanırsa zihni açar. iğde çiçeği ve iğde yaprağı kaynatılarak suyu içilebilir. İğde meyvesi taze olarak yada kompostosu yapılarak tüketilir.

İğdenin zararları : 
İğde meyvesi fazla yenildiğinde kabızlık yapar.
Kaynak: milliyet.com - nasilkolay.com