4 Ağustos 2018 Cumartesi

Greyfurt Ağacı Yetiştiriciliği - Greyfurt Meyvesinin Faydaları, BudamaGreyfurt ağacı, kati olmamakla beraber, narenciyenin köklerinin Güneydoğu Asya'ya, Himalayalar'ın eteklerine dayanmaktadır. Narenciye yetiştiriciliğine, ilk defa M.Ö 800 ve 500 senelerı içinde Hindistan ve Çin meşeli olduğuna rastlanılmıştır. Çin, çoğu meyve çeşitlerinin önemli bir kısmının anavatanı kabul edilmektedir.

Kökleri Karaipler'e dayanan greyfurt ağacı, ilk defa 17.Yy'da Portekiz'de ortaya çıkmıştır ve daha sonra ülkemizde, çoğu zaman Ege ve Akdeniz bölgelerinde çoğunlukla yetiştirilmeye başlanmıştır. 4 -6 m. Kadar uzayabilen greyfurt ağacının, toprakta derinlere inebilen sağlam kök bir yapısı ile dik ve düz gövdesi vardır. Çok iyi yapılı dallarında, koyu yeşil renkli, parlak ve pürüzsüz yüzeyli iri yaprakları pek sık olarak yer verilmiştir. Kışın yaprağını dökmeyen greyfurt ağacı, ilkbaharda beyaz renkli, hoş kokulu, iri çiçekler açar ve salkımlar halinde açmaktadır. Sonbaharda olgunlaşan ve portakaldan iri olan altıntop meyveleri, alt ve üstten basık ve yuvarlak şeklindedir. Çeşitlerine nazaran iç kısmı sarı, kırmızı yada pembe renklidir.

Greyfurt meyvesinin faydaları;

Greyfurt meyvesi, tüm dünyada hoş, ferahlatıcı tadı ve suyu ile sevilen bir meyveler arasındadır. Kalorisi çok düşüktür fakat iyi bir potasyum, flavonoid, suda çözünen lif, C vitamini ve folik asit deposudır. İçerdiği pektin maddesi sayesinde kolesterolü düşürmektedir. Greyfurttaki bir flavonoid olan kandaki eski hücrelerin temizlenmesini sağlar.

Pembe renkli olan meyve etindeki likopen kalp hastalığı, kanser ve göz hastalığı için çok faydalıdır.

Greyfurt meyvesi için dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan ve çok önemli olan bazı ilaçlarla birlikte kullanıldığında ciddi yan etkilere neden olmaktadır. Bu tesir bazı durumlarda 24 saat kadar sürmektedir. Eğer tertipli olarak bir ilaç alıyorsanız yada o sırada ilaç kullanılıyorsa doktorunuza danışıp onay almadan mutlaka greyfurt yemeyin yada suyunu içmeyin.

Greyfurt ağacında budama iyi mi yapılmalıdır;

Tüm turunçgiller ağaçlarına uygulandığı benzer biçimde, greyfurt ağaçlarına da şekil ve ürün budamaları uygulanmaktadır. Şekil budamasına, ağaçların ürün vermesiyle beraber başlanır. Greyfurt ağaçların budanması ustalık isteyen bir iştir. Bundan dolayı budama işlemlerinin greyfurt ağacını iyi tanıdıkları olan kişiler tarafınca yapılması iyi sonuç vermektedir. Ağaçta kurumuş, yaralanmış, yaşlanmış dallar, berelenmiş ve ezilmiş dallar kesilip çıkarılmalıdır. Ek olarak obur dalların da ayıklanıp budanması gerekmektedir.

Greyfurt ağaçları meyveyi büyük oranda taç içerisinde verir. Bu yüzden iç dallara ışık girmesi için ışıklanma için seyreltme yapılmalıdır. Etek dalların yere değmemesi için uçlarının alınması gerekir. Greyfurt ağacı yaşlandığında tepede seyreltme yapılmalıdır.

Uç kurutan hastalığına duyarlı olmalarından dolayı yazları budama yapılmamalıdır. Dikim esnasında budaması meydana getirilen fidan 2 -3 yıl budama istememektedir. İlk 2 -3 yıl bir tek dalların alt kısmından çıkan sürgünler alınmalıdır.

Greyfurt ağacı fidanı meyveye yatıncaya kadar yalnız ana dallara ve ana dallardan çıkan öteki dalların budanması gerekir. Özellikle dikine büyüyen obur dallar büyümeden kesilmelidir.