2 Ağustos 2018 Perşembe

Gelincik Çiçeği Yetiştiriciliği - Yararları


Gelincik çiçeği kendiliğinden çok rahat yetişebilen bir çiçektir. Tarla kenarlarında veya bahçelerde çok sık rastlayabileceğimiz gelinciklerin tüle benzer kırmızı taç yaprakları vardır. İnce uzun bir sapı vardır. Adını da tüle benzeyen taç yaprakları ve ince narin sapı dolayısı ile almıştır. Gelincik bitkileri humuslu ve nemli topraklardan sa kurak toprakları tercih eder. Ayrıca gelincik bitkileri çok hassas bitkilerdir. Dışarıda kendi başına yetişmiş bir gelinciğin yapraklarına dokunulduktan en fazla 1 hafta sonra çiçeğin sapı aşağı döner, yaprakları solmaya adım atar. Evde bakıldığı süre da bu çiçeğe hassas yaklaşılmalıdır yoksa çiçeğin ömrü fazlaca kısalacaktır.

Gelinciğin yararları

Gelincik bitkisi evinizde kendiniz de yetiştirebileceğiniz ilaçlar gibidir. Olgunlaştıktan sonra taç yaprakların ortasındaki kara göz kesilip çıkartılır. Yaprakları tek tek ayıklanır ve kapalı bir ortamda kurumaya bırakılır. Peşinden bir süre limon tuzuna yatırılır ve şekerli suya atılarak kaynatılır yahut şekerli su ile birlikte bir şişeye koyulur ve bol güneş alan bir yere aslolanır. Bu işlemden sonra elde edilmiş gelincik şurubu göğüs yumuşatıcı bir ilaç olarak kullanılabileceği benzer biçimde reçellerde renklendirici olarak da kullanılabilir. Gelincik bitkisinin bir öteki özelliği ise sinirleri yatıştırması, sakinleştirmesi ve uyku getirmesidir. Bu nedenle eski zamanlarda hekimler tarafınca oldukca kullanılmıştır.

Gelincik bitkisi yetiştirme

Gelincik bitkisi narin ve kırılgan olmasıyla birlikte dayanıklı bir bitkidir. Birkaç sert ve dikkatsiz dokunuş ile yıpranan yapraklara sahip bu çiçek en sert koşullarda bile yetişebilir. Gelincik bitkisi balkonlarda ve ev ortamında saksıda yetiştirmeye müsaittir. Hatta lale ile birlikte ekerseniz çok daha hoş bir görüntü oluşabilir. Bu sayede ince ve kırılgan sapını da laleye yaslayabilir. Ayrıca gelinciği bir kere ektikten sonra isteseniz de istemeseniz de o gelincik saksısında çoğalacaktır.

Gelincikler bol güneşli, aydınlık ve serin ortamları sever. Fazla nemli değil sadece toprak içerisinden belirli aralıklarda su geçişi olması da gelinciğin verimi açısından iyidir. Gelincik ekimi tohumları ile yapılır. Çiçeği büyütmek için sadece toprağın birkaç cm altına tohumları bırakmanız yeterlidir. Gelincik zaten kolay büyüyen bir bitki olduğundan sizin yalnız arada bir sulamanız yeterli olacaktır.

Gelincik dikimi yaparken zamanlamayı iyi ayarlamalısınız. Ekim ayı yöreında dikilen tohumlar bir sonraki senenin Mart ayı civarında çiçek açmaya başlarlar. Kısaca yaklaşık 1.5 yıl sonra. Ancak Ocak ayında ekeceğiniz tohumlar aynı senenin Nisan ile Mayıs ayı içinde çiçek açacaktır.