7 Ağustos 2018 Salı

Gardenya Çiçeği Yetiştiriciliği, Bakımı, Anlamı, ÇoğaltılmasıSarı ve beyaz renkte çiçekleri, koyu yeşil yaprakları olan gardenya saksı çiçeğidir. Mis kokulu gardenya nazlı bir çiçektir. Gardenya çiçeği kokusu esans ve parfüm yapımında kullanıldığından çok güzel kokuya sahip çiçeklerdir. Yaz kış yapraklarını dökmeyen bu çiçek nemi ve esintileri seviyor. Bundan dolayı çok sert kışı olmayan ılıman iklime sahip bölgelerde bahçe bitkisi olarak da yetiştirilebilir.

Denizin olduğu bölgelerde nemli havalı iklimlerde yetişebilir. Havadar bir iç mekânda süs bitkisi olarak da yetiştirilebilir. Pencere yakınını sever. Kışın hava çok da soğuk olsa kesinlikle odanın havalandırılması gardenya bitkisini memnun eder. Bahçede yetişen bu bitkilerin boyu 2 metre kadar olabiliyor, fakat evde yetişenlerin ise yarım metreyi geçmeyebiliyor. Gardenya çiçeği bakımı evlerde zor olabiliyor. Doğru bir halde yapıldığı sürece çiçeklerinizin uzun süre yaşamasını sağlayabilirsiniz.

Gardenya Çiçeğinin Bakımı İse Şu Şekildedir;

Güneş ışığı istemeyen gardenya dolaylı ışıkla da yetinebilir.
Kış aylarında gardenya çiçeğinin bulunduğu ortamın ısı derecesi 14-15 altında olmamalıdır. Bu dereceler altına ısının düşmesi çiçek açmasını engelleyebiliyor. 23 derece üstüne de çıkmamalıdır.
Gardenya yazın uyuduğundan dolayı uygun ısıyı bulmuş olduğu vakit yaprak ve çiçeklerini dökmez.
Kışın çiçek soğuktan korunarak, susuz kalmamasına özen gösterilmelidir.
Yazın ise çiçeğin su ihtiyacını giderebilmek için haftada en az 2 kere sulama yapılmalıdır.
Sulama sırasında suyun çiçeğin toprağının her bölümüne ulaşmış olduğundan kesin olun.
Sulama sonrası çiçeğin tabağında su kalmamış olmasına dikkat edilmeli.
Her sulama aynı ölçüde ve aynı günlerde yapılmalıdır. Verilen su oda sıcaklığında olmalıdır.
Her gün biraz ılık su serpiştirmek koyu yeşil yapraklarını korumaya destek sunar.
Çiçeklerine ve yapraklarına dokunup sevmeye kalktığınız zaman çiçek soluyor. Gardenyalar pek ellenmeyi sevmiyor.
Saksı değişikliğini 2-3 yılda bir ihtiyacına nazaran yapılması yerinde olacaktır. Saksı her zaman çiçeğinizin bir numara büyüğü olmalıdır. Toprak değişikliği 2 yılda bir kere nisan ayında yapılmalıdır.
Gardenya Çiçeğinin Anlamı
duyarlı olan gardenya çiçeği anlamı beni unutma, gerçek aşkımsın anlamındadır. Gizli saklı aşkı simgeler. Gardenya çiçekleri ek olarak melekleri de temsil etmiş olduğu söylenir.

Gardenya Çiçeğinin Çoğaltılması Ve Budanması
Çiçekler solduktan sonrasında solan kısımlar kesilerek budanmalı ve kesilen yere hava akışının engellenmesi için üzeri kapatılmalıdır. Soğuk silikonla yada yakıcı olmayan yapışkanlar ile kapatılır. Budama yapılmış olduktan sonrasında hızla büyüyen bir dal 15 santimetre civarı olduktan sonrasında tepesini kopartın ki yine iki dal yaparak fazla çiçek açmasını sağlayabilirsiniz.
Gardenya çiçeğinin çoğaltılması şekli bitkinin köklerden ayrılması ile olur. Nebat köklerinden ayrıldıktan sonrasında ufak bir saksıya dikilmesi ile kalan köklerin tekrar çiçek açmaları sağlanabilir.