14 Ağustos 2018 Salı

Evde zerdeçal nasıl yetiştirilir? Zerdeçal YetiştiriciliğiKöken olarak Hindistan'ın güneybatı bölgesine özgü olan zerdeçal zencefilgiller familyasındaki curcuma adlı cinsinde bulunan bir bitki türüdür. Zerdeçal bitkisi kök sapları için yıllık toplanır.
Zerdeçalı ekmek için tohum değil bitkinin kökü kullanılır. Bunun nedeni zerdeçalın tohumlarından ürememesidir. Bir marketten veya manavdan alınan zerdeçal kökleri yeni bir zerdeçal filizi elde etmek için kullanılabilir. Eğer bu seçenek mümkün değilse online mağazalardan zerdeçal kökü sipariş verilebilir. Zerdeçal az kullanılan bir bitki olduğu için bulunması biraz güçlük yaratabilir. Eğer bu bitkiyi satan bir yer bulunursa her kökün filizlenmeyeceği ihtimaline karşın en az 2 veya 3 kök alınması önerilir.


Taze bir zerdeçal kökü elde edildiğinde geriye kalan tek şey bitkinin dikimidir. Büyük bir kök birkaç dala veya parmak şeklindeki dallara sahiptir. Arzu edilirse bu dallar kesilip ekim için birden fazla kök elde edilebilir.
Zerdeçalın tamamen olgunlaşması 8 ila 10 ayı bulur. Kış aylarında tropikal iklimlerde bile eylemsizdir. Genel olarak, sıcaklığın 18 derecenin altına düşmemesi gerekir yoksa kaliteli zerdeçallar yetiştirilmez.
Zerdeçal kökünün ekileceği verimli toprağın su geçirimi iyi olmalıdır. Hemen hemen su drenajı düzgün olan her toprakta yetişebilir. Bununla birlikte, kalın ve killi topraklarda yetiştirilen zerdeçalların bakımı daha zordur. Ayrıca, dikimden önce toprağın pH derecesinin 6.0 ila 7.8 arasında olduğundan emin olunur.
Üzerinde en az bir iki filiz olan zerdeçal kökleri toprağın 5 santimetre altına filizleri yukarıya bakacak şekilde gömülür. Kökler filizlenene kadar toprak sulanmalı ve nemli tutulmalı fakat sırılsıklam edilmemelidir. Eğer gerekirse bitki 5 santimetre uzadığında başka yere dikilebilir. 
Zerdeçal bitkisi sık sık sulanmalıdır. Orijinal olarak tropikal bir bitki olduğu unutulmamalıdır. İçeride büyütüldüğünde sprey şişeyle ıslatılması yeterlidir. Özellikle kuru ve sıcak iklimlerde toprak nemli tutulur. Ayda bir verilen gübre ise zerdeçal için oldukça yararlıdır.
Hem yaprağı hem kökleri yenilebilir olsa da insanlar zerdeçalı genellikle kökleri için yetiştirirler. Diğer bitkilerin aksine, zerdeçal tamamen olgunlaştığında hasat edilir.
Pervane Çiçeği (Rozet çiçeği) Bakımı