1 Ağustos 2018 Çarşamba

Elma Ağacı Nasıl Dikilir?

ÜüLkemizin derhal derhal her yerinde yetiştirilebilen elma, soğuk- ılıman iklim koşullarına ihtiyaç duyan bir meyvedir. Kış koşullarına ve soğuklara oldukca dirayetli olan elmada, yetiştirilecek toprak ve iklim koşullarına bakılırsa anaç türün seçimi örutubet taşır. Birçok meyve türüne bakılırsa daha duyarlı bir ağaç olsa da çiçeklenme sürecinin öteki meyvelere daha geç olması ve çiçeklerin aynı anda açmaması sebebiyle, ilkbaharda görülen geç donlardan çok fazla etkilenmez.

Güneş ve rutubet ihtiyacı

Aşırı yaz sıcaklarını sevmeyen elma ağacının yetiştirilmesinde rutubet ihtiyacı öne çıkar. Aşırı sıcaklarda ve nemin azaldığı yaz mevsiminde meyve kalitesinde düşüşlere niçin olur. Elmanın ihtiyaç duyan rutubet ortamının sağlanması için ek tedbirlerin alınması gerekebilir. Yüksek boylu ağaçların bulunmuş olduğu bahçeler, havanın rutubet oranının korunmasına destek sunar.

Toprak ihtiyacı

Orta düzeyde kireçli, humuslu ve su geçirgenliği iyi olan kumlu topraklar, elma ağacı için en ideal topraklardır. Kökleri yatay olarak büyüyen elma ağacının; nemin kafi olduğu kumlu topraklarda, gübreleme ile gelişimi desteklenebilir. Kurak bölgelerde yetiştirilen ve derinliği azca olan elma ağaçları, kumlu topraklarda zarar görür. Bir tek toprağın ağır olması susuzluğa karşı direnci artırır.

Elma ağacı iyi mi dikilir?

Elma yetiştiriciliği için en uygun fidanlar aşılı fidanlardır. Nemin uygun olduğu bölgelerde, erken hasat alabilmek için 4 yaşındaki fidanlar seçilebilir. Yalnız nemin yetersiz olduğu, kurak bölgelerde ise fidanın toprağa daha iyi tutunması için 1-2 yaşındaki fidanların seçilmesi daha uygundur. Geç hasat edilen türler için de en iyi yaş ise 1- 2 yaştır.

Fidanların dikiminde nemli ve gölge alanların seçilmesi gerekir. Yüksek boylu ağaçlarla nemi korunan bahçeler, elma için ideal ortamdır. Fidan dikiminde ağaç arası mesafe; elma fidanının türüne, toprak ve iklim koşullarına bakılırsa değişiklık gösterir. Kurak bölgelerde nemi korumak için sık dikimden kaçınılmalı, nemli bölgelerde de havadarlığı sağlamak için seyrek dikim yapılmalıdır. İklim koşullarına nazaran ilkbahar veya sonbaharda dikilebilir.