14 Ağustos 2018 Salı

Ebegümeci Çiçeği - Bakımı, FaydalarıEbegümeci ebegümecigiller familyasından gelen Anadolu’da oldukça yaygın bir bitkidir. Genellikle 20-70 cm uzunluğunda olurlar ve tüylü yüzeylere sahiptirler. Hazirandan başlayarak eylüle kadar çiçek açarlar ve özellikle ekilmemiş topraklarda bulunurlar. Bu yüzden özellikle yol kenarlarında bu bitkiyi görmek mümkündür. Gövdeleri ya yatık ya da dik şeklinde olan otsu bir bitkidir.
Ebegümeci pek çok hastalığın tedavisinde kullanılan şifalı bir bitkidir. İçerdiği protein ve C vitamini sayesinde boğaz ağrılarından, ağız ve diş sağlığına kadar ideal bir yardımcıdır. Peki, böylesi şifa dolu ve önemli mineral ve vitaminleri içeren bitkinin nasıl ve nerede yetiştirilmesi gerekir?
Ebegümeciler aslında ikiye ayrılır. Büyük yapraklı ebegümeciler (Malva Grandfolia) ve küçük yapraklı ebegümeciler (Malva Vulgaris) olarak incelenir. Ebegümeci gerçekte otsu bir bitkidir. Ancak yapraklarının büyüklüğünden ötürü farklı yerlerde yetiştirilmeleri mümkündür. Büyük yapraklı ebegümeciler genellikle çiçek veya sebze bahçelerinde yetiştirilir. Çok fazla su istemez veya hormon takviyesi gibi ilaçlar kullanılmaz. Zaten hali hazırda otsu bir bitki olduğu için ve bir yaz bitkisi olarak güneş ile birlikte büyüdüğü için doğal ortamında kendiliğinden daha sağlıklı büyüyecektir. Küçük yapraklı ebegümeciler ise bazı yörelerde harabeler veya virane bitkisi diye bilinir. Çünkü bu ebegümeciler yol veya eski duvar kıyılarında yetişir. İnsanların yaşadıkları ortamlara yakın mesafede ortaya çıkar ancak genellikle harabeliklerde yetişir.

Ebegümeci çiçeklerinin rengi açık eflatun, pembe veya mor tonlarında değişebilmektedir. Haziran ayından itibaren güneş ile birlikte çiçeklerini açar, büyür, gelişir ve renklenir.
Görüldüğü üzere ebegümeci kendi kendine yetişen bir bitki türüdür. Özel bakımlar, takviyeler, sulamalar gerektirmez. Ülkemizde ebegümeci her türlü iklim koşuluna neredeyse uymaktadır. Bu yüzden oldukça uyumlu bitkidir. Kendiliğinden türer ve genellikle yabani otlar arasında bol bol bulunur.
Ebegümecinin pek çok sağlık kolunda kullanılır. Özellikle boğaz ağrılar, nefes darlığı, akciğer balgam sorunları, öksürük ve benzeri enfeksiyonel hastalıklar için ebegümeci kaynatılıp içilir veya başka bitkiler ile birlikte özel kürler oluşturulup kullanılabilir. Bunun yanı sıra cilt temizliği ve bakımında da özel kürler içinde ebegümeci kullanılmaktadır. Bu temizleyici etkisi diş sağlığında bile özellikle tercih edilir.
Nilüfer Çiçeği Yetiştiriciliği