15 Ağustos 2018 Çarşamba

Çiçek Yetiştirmede Kullanılan Topraklarİyi  seçilmiş bir toprak başarılı bir çiçekciliğin  temelini teşkil eder.Çiçek yetiştirme de kullanılacak toprak humusça zengin,  yumuşak,  suyu geçirebilen, hava alabilen bir karakterde olmalıdır. Ağır killi veya çok kumlu  topraklar çiçekler için  elverişli değildir.  İyi bir çiçek yetiştirmek için muhtelif  toprak tiplerini  belli ölçülerde karıştırarak saksı için en mükemmel harcı meydana getirmek gerekir.

Çiçekçilik de kullanılan toprakların reaksiyon yani Ph derecesi ortalama 6-7 gibi nötr  olmalıdır. Ph derecesi 6 dan aşağı olan topraklar ekşi yani asitli, 7 den yukarı olanlar da alkali yani tuzlu topraklardır. Toprakların PH dereceleri    (Pehameter) adı verilen aletlerle ölçülür.

Çiçekçilik kullanılan başlıca önemli toprak çeşitleri şunlardır,

1. Komposto toprakları:
Yaprak, sap vesaire gibi bitki artıklarının çürümesinden meydana gelen esmer renkli yumuşak topraklardır. İyi bir kompostonun olgunlaşması için aralarına bir miktar kireç dökülmelidir 2-3 yıllık kompostolardan iyi toprak meydana gelir.

2. Fide yastıkları toprağı:
Fide yastıklarının alt kısımlarına doldurulan taze hayvan gübrelerinin fermentasyonu neticesinde çürümesinden  hasıl olan besin maddece zengin organik gübrelerdir. Birçok saksı topraklarının harçlarına  konur.

3.Funda toprağı
Ormanlarda yaprak ve diğer bitki artıklarının çürümesnden meydana gelen humusça zengin esmer renkli topraklardır. Birçok Süs bitkilerinin saksılarına konulan toprakların karışımında kullanılır.


4.Kestane Toprağı
Kestanelik lerde ağaçların gövde veya yapraklarının çürümesinden meydana gelen esmer renkli humuslu topraklardır.

5. Yosun Çürüntüsü
Deniz yosunlarının tatlı su ile yıkanıp çürütülmesi ile elde edilir,  çiçekçilikte kullanılan besinli bir topraktır.

6. Kırmızı Killi Toprak
Suyu seven çiçeklerin saksı toprağı harcına karıştırılmak üzere az miktarda kullanılır, içerisinde demir bulunur.

7.Kum
İnce, temiz ve elenmiş dere kumları daha iyi sayılırlar. Saksı toprakları harçlarında kullanılır. Süzeklik vazifesi görür pazartesi. Çeliklerin köklendirilmesinde çok kullanılmaktadır.
Kauçuk Çiçeği Bakımı ve Yetiştirilmesi