20 Ağustos 2018 Pazartesi

Çeri Domates Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?


Domates içerisinde çok fazla sayıda ve farklı çeşitlerde vitaminler mevcuttur. Bu sebeple domatesin faydaları saymakla bitmez. İçerdiği vitaminlerin sadece sayısı ve türü değil değeri de oldukça fazladır. A ve C vitamini içeren domates folik asitce de zengindir. Domates enerji vericidir ve kan şekerinin kontrol altında tutulmasına yardım eder. Abartmadan belirli düzeyde düzenli olarak tüketilen domates; kalbe iyi gelir ve kansere yakalanma riskini azaltır. Aynı zamanda cildin görünümünü güzelleştirir.
Çocukların ve yaşlıların tüketmesi öğrenmeyi ve hafızayı güçlendirdiği için önemlidir. İçerisinde antioksidan barındırdığı için vücudun birçok bölümüne çeşitli faydaları vardır. Domates salça haline geldiğinde de yemeklere tat vermesinin yanında faydasını sürdürür. Bu kadar sağlıklı bir besini kendiniz üreterek faydasını arttırabilirsiniz. Peki, domates nasıl yetiştirilir?

Saksı Domatesi

Herkesin ekip biçmek için toprağı olmadığı için saksıda çeri domates yetiştirmek pratik bir çözümdür. Bakımı iyi yapıldığında da düzenli olarak ürün almak mümkün. Öncelikle elinizde domates tohumu olması gerekir. Marketlerde ve bu tarz ürün satan yerlerde tohum bulabilirsiniz ancak doğal, nereden geldiğini bildiğiniz domateslerin çekirdekleri en sağlıklı tohumdur. Domatesin içerisinden çıkardığınız çekirdekleri bir peçete yardımıyla kurutun. Plastik kaplara ya da saksılara ekme işlemi yapabilirsiniz.
Birden fazla ekecek kabınızın olmasın da fayda var. Kabınızın içerisine marketlerden bulabileceğiniz kaliteli orman toprağı koyun. Bu toprağı kabın yarısına kadar koyduktan sonra diğer yarısına normal toprak ekleyin. Bir kaç santim aralıklarla toprağın üzerine delikler açın. Delikler tohumun çimlenme aşamasında dışarı çıkmayacak kadar derin, daha kolay ve hızlı çimlenecek kadar yüzeye yakın olmalı. Açtığınız çukurlara çekirdekleri gömün ve üzerini kapatın. İşlemi yaptığınız kapta mutlaka 3-4 delik bulunmalı.
Can suyu dediğimiz bir çay bardağı kadar suyu toprağın üzerine dökün ve tohumun dışarı çıkmadığından emin olun. 4-5 hafta sonra daha büyük bir plastik kaba ekmeniz gerekecek. İmkanlar dahilinde her kaba bir tane gelecek şekilde ayarlamak en iyi verimi elde etmenizi sağlar. Güneş olmayan zamanlarda düzenli olarak aynı saatte her gün sulamak gerekir. Fideler çiçek açtığında da gübreleme işlemini yapıldığında sağlıklı ve lezzetli domatesler elde edilebilir.
Kaynak: domatesinfaydalari.com