2 Ağustos 2018 Perşembe

Çam Ağacı Yetiştiriciliği - Nasıl Ekilir?Türkiye’de çok farklı türlerde çam ağaçları bulunmaktadır. Her bir çam ağacı türü ise farklı yetiştirme yöntemleri, alanları ve de dikim zamanlarına sahiptir. Bu açıdan hangi çam ağacı ne zaman dikilir sorusuna net bir yanıt vermek mümkün değildir.

 Akdeniz bölgesi sonbahar ve kış mevsiminin fazlaca yağışı geçmiş olduğu bir bölgemizdir. Bu bölgede yetişen çam ağaçları ise, karaçam, selvi, halep çamı ve karaçamdır. Bu çam ağacı türleri, sonbaharda dikilirse çok hızlı bir şekilde gelişim gösterirler. Çünkü sonbahar aylarında sık yağmur yağmasıyla topraklar gevrek bir şekle kavuşur. Ve bu gevrek toprak ve toprağın ısı seviyesi çam ağacı için en uygun şartları oluşturur. Sonbaharda gevrek topraklara dikilen bu çam ağacı türleri, kış mevsimi kendini göstermeden önce kök salmaya adım atar. Kış ondan sonrasında, ilkbahar başlangıcında ise bu çam ağaçları hızlı ve de sağlıklı şekilde büyüme gösterir.

Türkiye’nin bazı bölgelerinde sonbahar aylarında da yüksek olan tepelerde kar bulunabiliyor. Bu açıdan bu tür bölgelerde sonbaharda çam ağacı dikilmemesi gerekir. Bu tür bölgelerde toprak sıcaklığının yaklaşık olarak 4 ya da 5 dereceye ulaştığı ilkbahar başlangıcını tercih etmenizde yarar var. Eğer yoğun ve sert rüzgarların olduğu bir bölgede yetiştirilecekse kış aylarında dikim yapılabilir. Çam ağacı dikeceğiniz arazi gevşek ve kumlu bir toprağa sahipse, dikim için sonbaharı beklemek çok daha uygun olur. Eğer toprak kil açısından zenginse ilkbahar mevsiminde çam ağacı dikmek çok daha doğru olur. Ülkemizde derhal her bölgede yetişebilen çam ağacı, iğne uçlu yapraklara sahiptir ve boyu çok uzun boyutlara kadar uzayabilir.

Çam ağacı aşı yönteminin yanı sıra tohum yöntemi ile de yetiştirilebilir. Bazı bölgelerde çelik aşısı da uygulanmaktadır. Tohum yöntemi ile yetiştirecekseniz çam tohumlarını ekmeden bigün önce ne olursa olsun suda bekletmelisiniz. Bu şekilde çok daha hızlı çimlenme sağlayabilirsiniz. Su içinde bekletilen çam tohumları, saksıya yahut tüp şeklinde bir kaba ekilmelidir. Çam köklerinin iyi bir halde gelişebilmesi için saksının veya kabın dibinin derin olması gerekir. Çam ağacını sulama mevzusunda da özenli davranmakta yarar var. İlk zamanlarda su isteği fazla olan çam ağacı ileriki zamanlarda su istemez. Sulama esnasında suyu birden bire üzerine boşaltmamalısınız. Bu şekilde tohumların yerinden oynamasına sebep olabilirsiniz. Azca azca ve yavaşça dökmelisiniz. Çam ağacı güneş ışığı alabilecek bir konumda yetiştirilmelidir. Çam ağacının gövdesi duyarlı olduğundan sık sık yeri değiştirilmemelidir.