28 Ağustos 2018 Salı

Biberiye Yağının Faydaları

Biberiye uçucu yağları buhar damıtma yoluyla bitkinin çiçek uçlarından elde edilir. Bu en popüler aromaterapi yağlarından biridir. Bu berrak ve temiz kokulu yağlardan yararlanılarak bitkisel besinler, antioksidanlar ve esansiyel asitler gibi sağlık açısından önemli maddeler elde edilir. Hafıza için çok faydalıdır, solunum yolu hastalıkları ve ağrıların giderilmesi için çok yaygın olarak kullanılmaktadır.
  • Bellek ve zihin faaliyetlerini arttırır. Çok iyi bir zihinsel uyarıcıdır, zihinsel farkındalığı arttırır. Hafızanın konsantrasyonunu arttırmak ve hafızayı geliştirmek için öğrenciler tarafından kullanılır. Aynı zamanda ruh haline katkısı olduğu için öğrenciler sınav zamanlarında stresten uzak kalmak için yaygın olarak kullanmaktadırlar.
  • Alzheimer hastalığını tedavi eder. Yapılan bilimsel çalışmalar biberiye esansiyel yağının alzheimer hastalığı olan kişiler için yararlı olduğunu kanıtlamıştır. Bilişsel işlevi arttırmak yardımcı olmaktadır.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir. Biberiye esansiyel yağı enfeksiyon ve diğer hastalıklarla mücadele için güçlü silah antioksidan aktivitesini uyarır. Ayrıca kanser, kalp hastalığı gibi serbest radikallerin neden olduğu hastalıklara mücadeleye katkıda bulunur.
  • Biberiye yağı kokusu boğaz şişliğinin hafifletilmesinde etkili olduğu kanıtlanmıştır ve bu nedenle alerji, soğuk algınlığı, boğaz ağrısı ve grip tedavisinde kullanılır. Antiseptik nitelikli solunum yolu enfeksiyonları biberiye yağı sayesinde tedavi edilebilir.
  • Biberiye yağı, ağrılara iyi gelir. Baş ağrısı, kas ağrıları, romatizma ve artrit tedavisinde biberiye yağının faydaları çok fazladır. Bu yağ etkilenen bölgeyi masaj şeklinde uygulandığında burkulma ve ona benzer vakalarda bile etkili olabilir. Ayrıca masaj yağı olarak kullanılır veya banyoda seyreltilmiş olarak kullanıldığında kramplara, ağrılara ve spazmlara, boyun, romatizma diğer ağrılara iyi gelir.
  • Biberiye yağı diş sağlığı içinde faydalıdır. Kötü nefes kokularını giderir. Gargara yapılarak diş etleri sorunlarından ve kötü nefes kokusundan kurtulabilirsiniz.
  • Biberiye yağı cilt ve saç sağlığı için de inanılmaz katkılar sağlayabilir. Demir, kalsiyum, vitamin ve antioksidanlar gibi geniş bir dizi besinler içerdiğinden bütün cilt tipleri için faydalıdır. Bu yüzden cilt bakım, temizlik, sabun, yüz maskeleri, toner ve kremlerde yaygın olarak kullanılan bir bitkidir.Cildi gençleştirir, aknelerle mücadele eder. Ciltte meydana gelen yaşlanmayı yavaşlatabilir. Deri enfeksiyonlarına karşı etkilidir. Kronik cilt hastalıklarına karşı etkili olabilir. Biberiye yağı aynı şekilde saç sağlığı için de önemli katkılarda bulunur. Maksimum fayda sağlamak için hindistan cevizi, zeytin ya da badem yağı gibi taşıyıcı sıvı yağlar kullanılabilir. Saçların rengini koyulaştırır, kepek sorununu çözer, dökülme problemlerini giderebilir.
  • Biberiye Yağı Nasıl Kullanılır: Biberiye yağı özellikle cilt ve saç sağlığı için çok faydalıdır. Kronik cilt hastalıklarını bile tedavi edebilir. Biberiye yağından maksimum derecede fayda elde etmek için içerisine iyice badem, hindistan cevizi, hakiki zeytin yağı katarak cildin etkilenen kısmına masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Kas ve romatizma ağrılarına iyi geldiği için kas ağrılarını gidermek için de kullanabilirsiniz.