12 Ağustos 2018 Pazar

Bektaşi Üzümü Nerede Nasıl Yetişir? Özellikleri Nelerdir?Bektaşi Üzümü Nerede Yetişir, Bektaşi üzümünün nerelerde yetiştiğine bakmadan önce bu üzüm hakkında biraz bilgi sahibi olalım. Bektaşi üzümü özellikle safa kesesini temizleme, insan vücudun da bulunan kanı temizleme, iltihapları yok etme gibi bir çok faydası olan siyah üzüm olarak ta bilinen üzüm çeşididir. Bektaşi üzümünün yaklaşık olarak kırk çeşidi bulunmaktadır.
Bu üzün bakır, fosfor ve potasyum yönünden de çok zengin bir üzüm türüdür. Meyve yapısı küçük tanecikler şeklinde bulunan Bektaşi üzümü çok farlı şekillerde tüketildiği de bilinenler arasındadır. Genellikle çiğ olarak tüketilen Bektaşi üzümü çayların içerisine atılarak ta kullanılmaktadır. Bektaşi üzümü taş kıran familyasından olan taç yapraklı 1 metre kadar boy uzunluğu olan çalı görünümlü bir bitki yapısına sahiptir. Bektaşi üzümü orta çağın başlarında fideler yetiştirilmeye başlanmıştır. Bektaşi üzümünün meyveleri çok faydalı bir bitkidir meyvelerin olgunlaşması ağustos ayına kadar ancak olur.

Bektaşi Üzümü Nerede Yetişir Özellikleri
Bektaşi üzümünün meyveleri C vitamini bakımından çok zengin olan bir bitkidir. Örneğin 100 gram Bektaşi üzümü meyvesinde yaklaşık olarak 34 miligram C vitamini bulunmaktadır. Genellikle çiğ tüketilse de Bektaşi üzümü meyvelerinden pasta ve marmelat yapımında da kullanıldığı bilinmektedir. Ayrıca Bektaşi üzümünün bilinmesi gereken çok önemli bir özelliği ise asla olgunlaşmamış meyveleri yenilmemelidir. Olgunlaşmamış meyvelerin tüketilmesi çok ağır bağırsak enfeksiyonlarına sebep olduğu ve kişiyi ölüme kadar götürdüğü bilinmelidir.


Bektaşi Üzümü Nerede Yetişir?
Bektaşi üzümü ülkemizde Kuzey Trakya, Kuzeydoğu Anadolu ve Kuzey Anadolu da dağlık alanlarda doğal olarak yetişen bir üzüm çeşididir. Çalı görünümlü ve dikenli bir bitki örtüsüne sahiptir. Fakat Bektaşi üzümünün ana vatanı Orta Asya, Avrupa ve Kafkasya dır. Bu bölgelerde çok sayıda yetişen Bektaşi üzümü çok meyveli bir bitkidir. Yaprakları kıllar ile kaplıdır bu kıllar sayesinde meyve kısımları aşırı soğuklarda don olayına karşı korunmaktadır. Bektaşi üzümü ayrıca Tibet ve Moğolistan bölgelerinde de çok sıklıkla rastlanan ve bu bölgelerde de oldukça fazla yetişen biri bitki türüdür. Meyvelerin tadı çok hafif mayhoş olduğu bilinir. Bektaşi üzümü çeşitli toprak yapılarında kolaylıkla yetişen ve yetiştiriciye çok zahmet vermeyen bir türdür. Fakat çok daha verimli olduğu toprak yapısı yumuşak ve sulu toprak yapısıdır. Bektaşi üzümünün kuraklığa dayanamadığı yine bilinmesi gerekenler arasındadır.
SUMAK HANGİ BÖLGELERDE YETİŞİR, SUMAĞIN FAYDALARI NELERDİR?