7 Ağustos 2018 Salı

Begonya Çiçeği nasıl ekilir?Pembe, kırmızı ve beyaz çiçekler açan begonya güzel görüntüsü ve hoş kokusu ile evlerde ve bahçelerde  yetiştirilen çiçeklerden biridir. Bakımının rahat olması da tercih edilmesinin sebeplerinden biridir. 

Begonyanın bakımında ilk dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan ekimin hangi zamanda yapılacağıdır. Begonyanın ekilmesi için en uygun tarih Ocak, Şubat yahut Mart ayıdır. Ekildiği aya nazaran çiçek vereceği zamanda değişiklik gösterir. Tohumların üzerini tamamen toprakla kapatmamak gerekir. Bir tek hafifçe bastırarak örtmek yeterlidir. Seçilen toprak ise suyu iyi geçiren bir toprak çeşidi olmalıdır. Tohumu ektikten sonrasında gübreleme ve sulamaya da özellikle dikkat edilmelidir.

Tohumun ekilmesinden sonrasında ilk haftadan önce gübreleme hemen peşinden sulama yapılmalıdır. İkinci hafta ilk yedi günde verilen gübre miktarının iki katına çıkarılması, su miktarının durağan kalması gerekir. Daha sonraki haftalarda ise ikinci haftada uygulanan gübre ve su miktarı korunmalıdır. Verilen suyun toprağın her kısmına ulaştığından kararlı olunmalıdır. Bitki tuttuktan ve çiçek vermeye başladıktan sonrasında sulama rutini için dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan, yazları suyun sürekli nemli kalmasını sağlamak için bolca bol sulamaktır. Buna ek olarak, çok sıcak ve kuru havalarda begonyanın yapraklarına su püskürtülerek yaprakların da nemli kalması sağlanmalıdır.

Begonya soğuğa karşı çok dayanıklı olmadığı için, kış aylarında onu soğuktan korumak adına çok fazla sulama yapmaktan kaçınılmalıdır. Gübreleme için Mayıs ve Eylül aylarında haftada iki kere 1-2 gram gübre verilmesi yeterlidir.

Begonyanın iklim isteği de, ekiminin yapıldığı ve yetiştirildiği ortamın ısısı açısından önemlidir. Bu çiçeğin gelişebilmesi için en uygun ısı 15 ve 20 dereceler arasıdır. Kış aylarında ise ortamın ısısı 10 derecenin altına inerse gelişmesi kötü etkilenebilir. Direkt güneş ışığı gören yerlerde yetişebildiği benzer biçimde yarı gölge olan yerlerde bulunmasında da bir sakınca yoktur. Güneş ışığının yanısıra diğer ışık kaynaklarından da yararlanabiliyor olması yetiştirilmesini kolaylaştıran bir öteki etkendir.


Begonya yetiştirilmesinde dikkat edilmesi gereken son mevzu ise saksı değişimidir. Saksının 2-3 yılda bir bahar aylarında değiştirilmesi gerekir. Bu esnada bitkiye mineral ve vitamin takviyesi de yapılabilir.