10 Ağustos 2018 Cuma

BARIŞ ÇİÇEĞİ (YELKEN ÇİÇEĞİ) BAKIMI NASIL YAPILIR? NASIL ÜRETİLİR?
Uzun ömürlü salon bitkisi olarak bilinen Barış Çiçeği, oval, büyük ve parlak yapraklara ve beyaz güzel çiçeklere sahip muhteşem bir süs bitkisidir. Bulunduğu ortama kolay ayak uydurduğundan dolayı evlerde ve iş yerlerinde kullanılmaktadır. Aşırı sıcak ve aşırı soğuk ortamları sevmeyen bu bitkinin sulama işlemlerine oldukça dikkat edilmelidir. Yaz aylarında olduğundan daha fazla suya ihtiyaç duyar. Fakat yine de toprağını kontrol etmeden sulama yapılmamalıdır. Filipinlerin tropikal ormanlarından gelen Barış Çiçeği‘nin gerçek ismi Spatifilyum’dur.

Barış Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

Fazla sulanması halinde yapraklarında sararma, çiçeklerinde dökülme oluşabilir. Yapraklarında kuruluk oluştuğunda makasla kesilebilir. Barış Çiçeği nemli ortamları sever. Ayrıca gazete okuyabileceğiniz şekilde ışık alması yeterlidir. Arada bir saksınızın yönünü farklı yerlere değiştirmenizde yarar var. Nemli ortamda yaşayan bu bitki, ilkbahar ve sonbaharda çiçek açar. Dikim ve çoğaltma mevsimi ise ilkbahardır. Özellikle nisan aylarında çoğaltılması önerilen bitki köklerinden ayrılarak başka bir saksı içine dikilmelidir. Büyüme sezonunda Barış Çiçeğini iki haftada bir iç mekan süs bitkileri gübrelerini suyla karıştırarak uygulayabilirsiniz.


BARIŞ ÇİÇEĞİ NASIL ÜRETİLİR?


Aydınlık, yarı gölge ve gölge yerlerde yetiştirilen Barış Çiçeği, güneş ışığından korunarak yetiştirilen ve Filipinlerin tropik ormanlarından gelen bir süs bitkisidir. Salonlarda, pencere önlerinde ve iş yerlerinizde rahatlıkla yetiştirebilirsiniz. Üretiminde fazla ışık almayan yerler tercih ediliyor. Topraklarında yaprak çürüntüsü, odun külü ve besin olarak zengin içerikli topraklar tercih edilir. Daha fazla besin dozu istendiğinde ise boynuz ve tırnak unu ile potasyum sülfat oranları iki katına çıkarılır.
Mayıs Eylül ayları arasında nemli toprağa iki hafta aralıklarla çiçek ve yaprak gübresi verilmelidir. Fazla gübre kullanmamaya dikkat edin. Gübrenin olduğundan fazla kullanılması durumunda yapraklarında sararma görülebilir. Sulama işlemi de oldukça önemlidir. Fazla sulandığında çiçeğin ve yaprakların cansızlaşmasına, az sulanması halinde de kurumasına neden olur. Bu nedenle çiçeğin toprağına bakılmadan sulama yapılmamalıdır. Mart ve Haziran ayları arasında çiçeklenme görülen Barış Çiçeği ekim ayında dinlenmeye çekilir. Bu süre ocak ayına kadar devam eder. Seralarda istenilen hava nemi, orantılı ölçülerde ayarlanabilmektedir. Evlerde bu oran sık sık değişiklik gösterebilir.


BARIŞ ÇİÇEĞİNİN KAÇ TÜRÜ VARDIR?


Beyaz Yelken ve Barış Çiçeği olarak bilinen, Plantae amelinden gelen, Liliopsida sınıfından
 olan bu bitkinin doğa ortamında 36 çeşit türü bulunmaktadır. Nemli ve sıcak ortamları seven
 Barış Çiçeği, ev şartlarında oldukça rahat büyüyebilen bu türler karanlık yerlerde bile 
yetişebilir. Bir metreye kadar uzayabilen bu türler, çiçek severlerin en gözde bitkilerindendir.
Bazı çeşitleri, Spathiphyllum Mauna Loa, Spathiphyllum Wallisii, Spathiphyllum Blandum,
 Spathiphyllum Floribundum, Spathiphyllum Cochlearispathum’dur. İç mekanlar için 
olağanüstü bir süs bitkisidir. Yaz aylarında çiçek veren bu bitkinin sulanma şekli biraz
 zordur. Fazla su verildiğinde çürüme, az verildiğinde kuruma yapar. Kıvamında ve 
özenle sulanması gerekir. Bunun için mevsimsel özellikler de dikkate alınmalı ve 
toprak kontrolü yapılarak sulanmalıdır.
Su püskürtme de yapılması gerekir. Nemi havadan alabileceği gibi yapraklarından
 da alır. Ekim ayında dinlenme dönemine giren Barış Çiçeği, ocak ayına kadar
 çiçek vermez. Soldu yada kurudu zannedebilirsiniz fakat bu süreç onun için son 
derece önemlidir. Siz günlük ve olağan bakımını yapmaya devam etmelisiniz.
Akşam Sefası Çiçeği Nasıl Yetiştirilir?