9 Ağustos 2018 Perşembe

Atatürk Çiçeği Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?Asıl adı Ponsetya olan bu çiçek Atatürk’ün çabalarıyla yetiştirilmeye başlanması sebebiyle ülkemizde Atatürk Çiçeği olarak bilinmektedir. Ana üretimi Meksika olan bu çiçek sonradan Amerika ve Avrupa’ya yayılmıştır. Noel ve yılbaşı zamanlarında ise özellikle ABD’de sürekli aranan çiçektir.

Atatürk çiçeğinin gerçek rengi aslen kırmızıdır ancak günümüzde bir takım genetik değiştirmelerle farklı renk tonları da elde edilmiştir. Ek olarak yaprak büyüklüklerinde yapılan uygulamalarla da çok büyük yapraklara ulaşan türler de mevcuttur. Bunlar genellikle alışveriş merkez ve otellerde kullanılmaktadır.

Mustafa Kemal Atatürk Çiçeği Ne süre Çiçek Açar?
Aralık, Ocak ve Şubat aylarında kırmızı taç yapraklarının içinde küçük sarı çiçekler belirir. Bu çiçeklerin kokusu yoktur sadece hoş bir görünüm sağlar. Bu zamanda dikkat edilmesi gereken nokta bitkiye çok fazla su verilmemesidir.

İlkbahar ile beraber, kışın olan canlı havasını yitirir ve bir tek yeşil bir nebat olarak kalır. Tekrar kırmızı yapraklara kavuşabilmek için haftada bir gübreleme yapılır, Eylül ile beraber karanlık odaya alınır ve bu işlemlerin devamında Aralık ayında kırmızı yaprakları yeniden doğar.

Mustafa Kemal Atatürk Çiçeği nasıl Sulanmalıdır?
Kış aylarında çok fazla sulama yapılmamalıdır. Yalnız haftada bir sulama yapılması kafi olacaktır. Aşırı sulama yapılması durumunda mantar oluşumu gerçekleşecek ve bitki hızla yapraklarını yitirecektir. Dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan bir öteki mevzu da kış aylarında verilecek suyun oda sıcaklığında olmasıdır.

Bahar Ayları ile birlikte ise verilen su miktarı arttırılmalıdır, çünkü bu dönemde daha çok suya ihtiyacı olacaktır. Haftada iki kere bitkiye su verilmeli ve bitki tabağında asla su bırakılmamalıdır. Çünkü su bırakılması durumunda mantar hastalıklarına yakalanabilir ve çürüyebilir.

Yazları toprağı denetim ederek su verilmelidir. Eğer bitkinin toprağı hızla kuruyorsa haftada birkaç defa sulanmalıdır.

Atatürk Çiçeği’nin Bakıldığı Ortam nasıl Olmalıdır?
Ev ortamında en düşük 10 derece en çok 19 derecede tutulabilen bir bitkidir. Çok sıcak salon ortamında tutulması durumunda yapraklarını hızla kaybedecektir. Bundan dolayı serin bir ortamda tutulmalıdır. Ancak 10 dereceden de soğuk olmamalıdır, çünkü bu durumda da bitki donacaktır. En ideali ise Atatürk Çiçeği’ni pencere önünde tutmaktır. Böylece hem serin duracak aynı zamanda çok sevdiği ışığı rahatça alabilecektir.

Atatürk Çiçeği’nin Toprağı nasıl Olmalıdır?
Diğer ev bitkileri gibi zararlı maddelerden arındırılmış süs bitkisi toprağı idealdir. Bu toprakta lüzumlu mineraller mevcuttur, torfça zengindir, yumuşaktır ve geçirgendir. Bir yıl geçirdikten sonra bitki daha büyük bir saksıya alınabilir, bu durumda da elbette toprak miktarı da arttırılmalıdır. Hem de Mustafa Kemal Atatürk Çiçeği de diğer bitkiler şeklinde topraktaki vitamin ve minerali tüketecektir. Bundan dolayı yılda bir kere toprağa vitamin ve mineral desteği verilmelidir.

Atatürk Çiçeği Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler nelerdir?
Haftada bir toprak nemli kalacak şekilde sulanmalıdır. Aşırı sulama yapılması durumunda mantar oluşacak ve sağlıklı yaprakların hızla dökülmesine niçin olacaktır.
Kış aylarında çok sık gübreleme yapılmamalıdır. On beş günde bir, belirlenen ölçeklerde sıvı nebat besini verilmesi kafi olacaktır.
Özellikle kaloriferli ortamlar çok kuru olduğundan bitkiye iyi gelmeyecektir. Bu şekilde durumlarda yuvarlak halkalar şeklinde kahverengilikler oluşacaktır. Yapraklara püskürtme şeklinde ılık su vererek bunun önüne geçebiliriz.
Yeterince ışık alması çok önemlidir. Bundan dolayı pencere önünde bakılması idealdir.
Çok sıcak yahut çok soğuk ortamlarda bırakılmamalıdır.
Yaşlı bitkilerde çiçeklenme bittikten sonrasında Nisan ayında topraktan itibaren 10-15 cm duracak şekilde kesilme yapılmalıdır.
Yaprakların kızarması için Eylül ile beraber en az 14 saat kesintisiz bir şekilde karanlık ortamda tutulmalıdır. Bunun için karanlık bir dolaba konabilir ya da üzerine ışık geçirmeyen bir örtü örtülebilir. Burada dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan belirlenen süre süresince dolabın kapağının veya örtünün mutlaka açılmamasıdır. İlk tomurcuklanma ile birlikte ise çiçek bol ışık alan ancak direkt güneş ışığından korunan bir yere alınmalıdır.
Mustafa Kemal Atatürk Çiçeği nasıl Çoğaltılır?
Kış aylarından sonrasında bahara girerken bitki kendini bırakmaya adım atar. Bu zamanda budama yapılır ve budama sonrası aldığımız dallar ile bitki çoğaltılabilir. Dalları ortam sıcaklığının yaklaşık 17 aşama olduğu ılık bir ortamda, torfça varlıklı bir toprağa, aşırı suya boğmadan daldırabiliriz. Her gün toprağını denetim ederek eğer gerekiyorsa püskürtme şeklinde sulayarak bitkinin köklenmesini sağlayabiliriz. Böylece yeni bitkilerin oluşumuna da ortam sağlamış oluruz.

Mustafa Kemal Atatürk Çiçeğine Neler Zarar Verebilir?
Bitki bitleri denen şeyler Atatürk Çiçeği’ne zarar verebilir. Çünkü ara sıra büyüteçle yaprak altları incelenmelidir. Çünkü bu tür zararlı bitlerin gözle görülmesi fazlaca zor . Böyle bir şey gözlemlenmesi durumunda acilen ilaçlama yapılmalıdır.

Yazları ise bitkinin yapraklarında külleme hastalığı görülebilir. Bunu önlemek için ise bulunmuş olduğu yerin ıslak bırakılmamasına dikkat edilmeli ve sulama sabah ile öğle içinde yapılmalıdır.
Kaynak:
  • Poinsettias: Care of House and Garden Plants
  • Poinsettias – Keepers or Compost?